Λεπτό προς λεπτό το φιλικό του Άρη με τη Λαμία (20:00 PRESSARIS LIVE)

O Άρης δίνει σήμερα το πέμπτο και τελευταίο του φιλικό ενόψει της νέας αγωνιστικής σεζόν κόντρα στη Λαμία (20:00, PRESSARIS LIVE) στην τελική πρόβα τζενεράλε για τη σεζόν 2024-25.

Τo PRESSARIS θα σας μεταδώσει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης.

Μείνετε συντονισμένοι…

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ! Άρης-Λαμία: 0-1

• 90+3′ Κόρνερ για τον Άρη, με τον Ντιαντί να δοκιμάζει ένα ακόμα σουτ.
  • 90+1′ Προβολή του Σαμόρα μέσα από την μικρή περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου.

• 90′ Δυνατό σουτ του Σαβέριο, μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά, η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • 89′ Νέα καλή κίνηση από τον Ντιαντί, μπλοκάρει ο Ρατόν
  • 84′ Σουτ από τον Ντιαντί, η μπάλα άουτ
  • 82′ Κίτρινη κάρτα στον Σαβέριο, για μαρκάρισμα στον Ρινγκ.
  • 78′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα οι Φατόρε και Σουλεϊμάνοφ, στις θέσεις των Μάγιο και Μορόν.
  • 76′ Ωραία η σέντρα του Φερράρι, ο Σαμόρα βρίσκει αέρα, ο Ντιαντί σουτάρει στα σώματα
  • Στο 75′ είμαστε και το 0-1 παραμένει.
  • 72′ Ο Μάνου στον Φερράρι, αυτός σεντράρει και ο Μορόν από πλάγια θέση αστοχεί
  • 70′ Έξω ο Μόντσου, μέσα ο Ντιαντί
  • 68′ Ο Μορόν προσπάθησε να γυρίσει, αλλά δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια του.
  • 66′ Κόρνερ για τον Άρη, το κέρδισε ο Σαβέριο.
  • 62′ Ο Λέικ βρέθηκε μόνος στην μεγάλη περιοχή του Άρη, μετά το λάθος του Μπράμπετς, αλλά ο Κυριαζής τον σταμάτησε, απομακρύνοντας σε κόρνερ.
  • Τετραπλή αλλαγή για την Λαμία. Μέσα οι Τσιάκας, Λέικ, Πάτον και Τερεζίου.
  • 59′ Άστοχο σουτ του Ζουλ, η μπάλα πέρασε άουτ
  • Μέσα ο Ζουλ, έξω ο Ρόουζ
  • 55′ Εξω ο Μοντόγια, μέσα ο Φερράρι
  • 53′ Άστοχο σουτ του Βέλεθ, η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • 49′ Ο Γκουίντο ήταν μόνος στην μεγάλη περιοχή, με τον Γυφτομήτρο να μην μπορεί να τον βρει.
  • 47′ Απομάκρυναν οι παίκτες της Λαμίας την μπάλα.
  • 47′ Κόρνερ για τον Άρη

Έναρξη 2ου ημιχρόνου

• Μάνου αντί Πάρντο
  • Σαβέριο αντί Φετφατζίδη
  • Ξανά μαζί σας για το δεύτερο ημίχρονο, μένει να δούμε αν θα έχουμε αλλαγές.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ! Η Λαμία προηγείται του Άρη με 1-0

• Εκτελέστηκε, μονοκόματο σουτ του Μόντσου έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ
  • 45′ Κόρνερ για τον Άρη.
  • 43′ Κίτρινη στον Αθανασακόπουλο της Λαμίας
  • Πέντε λεπτά ακόμα για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου.
  • 39′ Δυνατό σουτ του Βέλεθ έξω από την περιοχή, μάζεψε την μπάλα ο Κόστιτς
  • 35′ Οφσάιντ ο Μορόν μετά την κάθετη πάσα που του έκανε ο Πάρντο.
  • 30′ Προσπάθησε να απαντήσει άμεσα ο Άρης, αλλά ο Σαμόρα δεν κατάφερε να προλάβει την μπάλα.
  • 28′ ΓΚΟΛ για την Λαμία που κάνει το 0-1 με τον Μέκιτς.

Ο παίκτης της Λαμίας, έπιασε ένα πολύ όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κυριαζή για το 0-1.

• 27′ Σουτ του Μάγιο, στα σώματα και κόρνερ υπερ του Άρη
  • 25′ Πολύ καλό σουτ του Γκουίντο, έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα και αριστερά από το κάθετο δοκάρι του Κυριαζή.
  • 22′ Ο Γιαννούτσος μπερδεύτηκε με τον Κόστιτς, αλλά δεν κατάφερε να επωφεληθεί ο Μορόν.
  • 20 λεπτά στην αναμέτρηση, το 0-0 παραμένει χωρίς να έχουμε δει κάτι το αξιομνημόνευτο
  • Πέρασε και αυτή η φάση
  • 17′ Κόρνερ για την Λαμία, από τα αριστερά.
  • Σταματάει η φάση για χέρι του Βέλεθ
  • 12′ Κόρνερ για τον Άρη.
  • 8′ Δυνατό μαρκάρισμα του Ντεντάκη πάνω στον Σαμόρα, δεν του έδειξε κίτρινη κάρτα ο διαιτητής.
  • 5′ χωρίς κάτι αξιόλογο αυτά τα πρώτα λεπτά

ΣΕΝΤΡΑ

• Όλα έτοιμα για την σέντρα του αγώνα.

Η ενδεκάδα του Άρη: Κυριαζής , Μάγιο, Ρόουζ, Μπράμπετς, Μοντόγια, Βέλεθ, Πάρντο, Φετφατζίδης, Μόντσου, Σαμόρα, Μορόν

Στον πάγκο οι: Κουτρουλίδης, Φατόρε, Φεράρι, Ζουλ, Γκαρθία, Παναγίδης, Σαβέριο, Σουλεϊμάνοφ, Ντιαντί, Σεβαστίδης, Χαρούπας, Αγοραστός.

Η ενδεκάδα της Λαμίας:  Kostic,  Ντεντάκης, Andrade,  Γιαννούτσος, Σαραμαντάς, Κορνέζος,  Αθανασακόπουλος, Nunez, Guindo, Mekic, Βλαχομήτρος

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του φιλικού του Άρη απέναντι στη Λαμία στο Κλεάνθης Βικελίδης. Αυτό θα είναι το τελευταίο φιλικό των κιτρινόμαυρων ενόψει της έναρξης του Πρωταθλήματος σε μία εβδομάδα από σήμερα.

Λεπτό προς λεπτό το φιλικό του Άρη με την Ελμπασάνι (20:00 PRESSARIS LIVE)

Το πρώτο… ραντεβού Άρη και κόσμου για τη νέα σεζόν έφτασε… Η κιτρινόμαυρη ομάδα θα αντιμετωπίσει σε φιλικό την Αλβανική Ελαμπασάνι. Θα είναι το τέταρτο φιλικό της καλοκαιρινής προετοιμασίας και το πρώτο στο Κλεάνθης Βικελίδης στις 20:00 (PRESSARIS LIVE).

To PRESSARIS θα σας μεταδώσει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΑΡΗΣ-ΕΛΜΠΑΣΑΝΙ: 1-1

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

• ΓΚΟΟΟΟΛΛ για τον Άρη που ισοφαρίζει σε 1-1 στο φινάλε με τον Σαβέριο
  • Παραμένει το 0-1 υπέρ της Ελμπασάνι
  • 90+3′ Κεφαλιά προς τα πίσω, μάζεψε την μπάλα ο Τοτόσι
  • Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου.
  • 89′ Κίτρινη κάρτα στον Ρόουζ.
  • 85′ Μεγάλη φάση για τον Άρη, με τον Μορόν να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ
  • 83′ Κεφαλιά του Σεβαστίδη, στην αγκαλιά του Τοντόσι
  • 80′ Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο νεαρός Καραμανλής στη θέση του Πάβισιτς
  • Στο 77′ περάσαμε, μετά την διακοπη
  • Παίκτης της Ελμπασάνι στο έδαφος. Μέσα και τα δύο ιατρικά τιμ
  • Στο 70′ μπήκαμε και το 0-1 παραμένει
  • 66′ Αλλαγή για τον Άρη, μέσα ο Σεβαστίδης έξω ο Παναγίδης.
  • 64′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μόντσου, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
  • 61′ Κιτρινη στον Λουλάι
  • 60′ Μετά την εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάνοφ, το σουτ του Μορόν κόντραρε στα σώματα. Στη συνέχεια η Ελμπασάνι κέρδισε κόρνερ, μετά από μία ακόμα αντεπίθεση. Πέρασε τελικά ανεκμετάλλευτο.
  • 59′ Κερδισμένο φάουλ του Σουλεϊμάνοφ πλάγια και δεξιά, για σέντρα στην περιοχή.
  • Ο Μορόν τσιμπάει τη μπάλα, αλλά κανείς δεν ήταν εκει να βοηθήσει
  • 56′ Νέο κόρνερ για τον Άρη
  • 55′ Σουτ του Μορόν στα σώματα, κόρνερ
  • 51′ Σέντρα του Γκρέκα από τα αριστερά, με την μπάλα να παίρνει μια περίεργη τροχιά και να καταλήγει άουτ.
  • 50′ Μακρινό σουτ και άστοχο του Πάβισιτς, η μπάλα άουτ.
  • 49′ Επέμβαση του Τοτόσι, στο σουτ του Σουλεϊμάνοφ

ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΟ Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

• Παραμένουν Κυριαζής Μπράμπετς και Παναγίδης
  • Ο Μάντζιος με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πραγματοποίησε οκτώ αλλαγές. Οι Ρόουζ, Φατόρε, Ζουλ, Σαβέριο, Πάβισιτς, Μορόν, Μόντσου, Σουλεϊμάνοφ πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο.
  • Επιστρέψαμε για το δεύτερο ημίχρονο, μένει να δούμε αν θα έχουμε αλλαγές.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

• Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου
  • 45′ Ψηλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φετφατζίδη και άουτ.
  • 43′ Ο Μπράμπετς σταμάτησε την μπροστινή πάσα του Γκόμεζ, στην αντεπίθεση της Ελμπασάνι.
  • 38′ Τρομερή επέμβαση του Κυριαζή σε κόρνερ, στο πολύ δυνατό σουτ του Γκόμεζ.

Παραμένει το 0-1 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας

• 35′ Προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Τοτόσι ο Βέλεθ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
  • 31′ Επέμβαση του Τοτόσι στο σουτ του Πάρντο, με το κόρνερ να περνάει ανεκμετάλλευτο.
  • 30′ Καλή φάση για τον Άρη, με τον Σαμόρα να πλασάρει, μετά την πάσα του Μάγιο και να την στέλνει άουτ.
  • 28′ Φάουλ για την Ελμπασάνι, λίγα μέτρα μακριά από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Εκτελέστηκε, καλό σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κυριαζή.
  • 25′ Διάλλειμα για cooling break, λόγω της πολύ υψηλής θερμοκρασίας.

• 22′ Ο Μάνου Γκαρθία προσπάθησε να βρει τον Σαμόρα με κάθετη πάσα, αλλά ο Τοτόσι βγήκε και μάζεψε την μπάλα.
  • 18′ ΓΚΟΛ για την Ελμπασάνι. 0-1. Η φιλοξενούμενη ομάδα κέρδισε το πρώτο της κόρνερ στο παιχνίδι, με τον Γκρέκα να νικάει τον Κυριαζή, μέσα από την μικρή περιοχή, βάζοντας το πόδι του και την μπάλα να χτυπάει και στο γόνατο του.
  • Δεκαπέντε λεπτά στο παιχνίδι, το 0-0 παραμένει.
  • 10 λεπτά στο παιχνίδι τ0 0-0 παραμένει
  • 7′ Δυνατό σουτ του Μάγιο μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ
  • 5′ Ο Ντιαντί προσπάθησε να κοντρολάρει την μπάλα, αλλά την άνοιξε πολύ, μετά την μακρινή διαγώνια πάσα του Βέλεθ.
  • 4′ Σέντρα του Βέλεθ από τα δεξιά, μάζεψε εύκολα την μπάλα ο Τοτόσι.
  • 2′ Προσπάθησε ο Παναγίδης να πασάρει μέσα στην περιοχή, αλλά δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια του.

ΣΕΝΤΡΑ

• Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες.

Εκτός ενδεκάδας οι Κουέστα και Σίστο καθώς αμφότεροι έχουν κάποιες ενοχλήσεις και προτιμήθηκε να προφυλαχθούν.

• H ενδεκάδα του Άρη: Κυριαζής, – Μάγιο, Βέλεθ, Μπράμπετς, Παναγίδης, – Πάρντο, Μοντόγια, -Φετφατζίδης, Γκαρθία, Ντιαντί, Σαμόρα.

Λεπτό προς λεπτό το φιλικό του Άρη με την Μπρέντα (20:30 PRESSARIS LIVE)

Το τρίτο και τελευταίο τεστ επί Ολλανδικού εδάφους θα δώσει σήμερα ο Άρης κόντρα στην Μπρέντα (20:30, PRESSARIS LIVE).

Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο  «Rat Verlegh Stadion», έδρα της Ολλανδικής ομάδας και με αυτό θα ολοκληρωθεί το δεύτερο στάδιο προετοιμασίας.

Το PRESSARIS θα σας μεταδώσει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ, ΜΠΡΕΝΤΑ-ΑΡΗΣ: 1-2

• Ντεμπούτο για τον Ντιαντί με τα κιτρινόμαυρα
  • 87′ Πάρντο και Ζουλ θα αποχωρήσουν, Παναγίδης και Ντιαντί θα περάσουν
  • Στο 85 φτάσαμε παραμένει το 1-2 υπέρ του Άρη

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει αισθητά τα τελευταία λεπτά και ιδιαίτερα μετά το cooling break.

• Συνεχίζει ο παίκτης του Άρη
  • 83′ Ενας τραυματισμός για τον Ζουλ τώρα που έπεσε άτσαλα σε μια διεκδίκηση, μπήκε και το ιατρικό επιτελείο του Αρη μέσα.
  • 78, Βέλεθ Σαμόρα και Σίστο αποχωρούν
  • 77′ Φατόρε, Πάβιτσιτς και Μορόν θα περάσουν στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο Ζουλ έχει ζητήσει ήδη αλλαγή
  • 70′ Cooling break αυτή τη στιγμή για να δροσιστούν λίγο οι παίκτες
  • 68′ Σουτ του Σαβέριο, η μπάλα κόρνερ
  • Στο 65′ είμαστε, το 1-2 υπέρ του Άρη παραμένει
  • 61′ Νέα αλλαγή για τον Άρη. Ο Σαβέριο στη θέση του Φετφατζίδη.
  • Καταχειροκροτήθηκε ο Ισπανός από τους φίλους της Μπρέντα κατά την αποχώρηση του.
  • 56′ Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι για τον Άρη. Ο Μανού Γκαρθία αφήνει την θέση του στον Σουλεϊμάνοφ.
  • 53′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Άρη, με τον Ρόουζ, ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα μετά από σέντρα του Σίστο

46′ ΓΚΟΛ για την Μπρέντα  που μειώνει σε 1-2 με κεφαλιά του Όμαρσον

Χωρίς αλλαγές ξεκινάει το δεύτερο μέρος

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

• Σηκώθηκε ο Κουέστα, όλα φαίνονται καλά
  • Εχει τραυματιστεί ο τερματοφύλακας του Άρη.
  • 45+2 Δύσκολη επέμβαση του Κουέστα σε εκτέλεση φάουλ του Γιάνουσεκ.
  • Ο Φετφατζίδης κάνει εξαιρετικό παιχνίδι μέχρι στιγμής.

40΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Άρης που κάνει το 0-2 με τον Σαμόρα. Το μισό γκολ ανήκει στον Φετφατζίδη, ο οποίος έκανε εξαιρετική κούρσα παίρνοντας την μπάλα πίσω από τη σέντρα και φτάνοντας στο ύψος της μεγάλης περιοχής πάσαρε στον αμαρκάριστο Σαμόρα. Ο Κοσταρικανός με ωραίο πλασέ από πλάγια δεξιά νίκησε τον τερματοφύλακα της Μπρέντα διπλασιάζοντας τα τέρματα των κιτρινόμαυρων.

• 32′ Σουτ του Φετφατζίδη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Μπιέλιτσα
  • 29′ Κίτρινη στον Ρόουζ

Συνεχίζεται το παιχνίδι

• 25′ Διάλειμμα για να δροσιστούν οι παίκτες

24΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ με τον Φετφατζίδη! 0-1 ο Άρης. Έκλεψε ο Ρόουζ από τα δεξιά, ο Πάρντο γέμισε στην περιοχή, ο Σαμόρα άφησε την μπάλα να περάσει και ο Φετφατζίδης πλάσαρε με τη μια για να ανοίξει το σκορ για τους κιτρινόμαυρους

• 21′ Απειλητικός εκ νέου ο Σίστο, ο οποίος επιχείρησε ένα σουτ στο όριο της περιοχής, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Μπιέλιτσα.

Το 0-0 παραμένει

• 17′ Δοκάρι για την Μπρέντα. Ο Κόστορζ με κεφαλιά μέσα στην περιοχή σημάδεψε το δοκάρι του Κουέστα
  • 16′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σίστο από μακρινή απόσταση, ψηλά άουτ η μπάλα
  • 9′ Σουτ του Μπαλάρντ έξω από την περιοχή, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα
  • 7′ Ωραία ενέργεια του Σαμόρα από δεξιά και γύρισμα στην περιοχή, δεν κατάφερε ο Μανού Γκαρθία να βρει χώρο και να εκτελέσει.
  • 5΄Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

ΣΕΝΤΡΑ

• Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
  • Στο σημερινό φιλικό, οι «κιτρινόμαυροι» θα αγωνιστούν για πρώτη φορά στη σεζόν με την νέα τους φανέλα.
  • Συγκριτικά με το τελευταίο φιλικό απέναντι στην Ντόρντρεχτ, ο Άκης Μάντζιος άλλαξε σχεδόν ολοκληρωτικά την αμυντική γραμμή καθώς σε αυτή βρίσκονται οι Ροζ, Μπράμπετς, Βέλεθ και Μοντόγια. Στην τριάδα στον άξονα είναι οι Ζαν Ζουλ, Πάρντο και Μανού Γκαρθία και στα επιθετικά άκρα οι Γιάννης Φετφατζίδης, Πιόνε Σίστο. Στην κορυφή της επίθεσης θα αγωνιστεί ο Άλβαρο Σαμόρα αντί του Λορέν Μορόν.
  • Η ενδεκάδα της Μπρέντα:  Μπιέλιτσα, Βαλέριους, Φαν Ρέουβικ, Φαν ντεν Μπεργκ, Ρόγιο, Γιάνοσεκ, Μπαλάρντ, Στάρινγκ, Κάιεντ, Ομαρσον, Κόστορζ
  • Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Ρόουζ, Μπράμπετς, Βέλεθ, Μοντόγια, Ζουλ, Πάρντο, Φετφατζίδης, Σίστο, Γκαρθία, Σαμόρα.
  • Στον πάγκο οι: Κυριαζής, Κουτρουλίδης, Φατόρε, Πάβιτσιτς, Παναγίδης, Σαβέριο, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν, Ντιαντί, Σεβαστίδης, Χαρούπας, Μεμέτογλου, Αγοραστός, Καραμανλής.
  • Καλησπέρα σας! Παρέα θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Άρη με την Μπρέντα, στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας των κιτρινόμαυρων επί Ολλανδικού εδάφους.

Λεπτό προς λεπτό το φιλικό του Άρη με την Ντόρντρεχτ (16:00 PRESSARIS LIVE)

Το δεύτερο φιλικό του επί Ολλανδικού εδάφους δίνει σήμερα ο Άρης απέναντι στην Ντόρντρεχτ (16:00 PRESSARIS LIVE) στο «KNVB Campus», αθλητικό κέντρο έξω από το Ρότερνταμ.

Το PRESSARIS θα σας μεταδώσει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 0-0

ΤΕΛΟΣ!

• 86′ Τετ-α-τετ από κούρσα στα αριστερά, πάτησε εξαιρετικά στη περιοχή ο παίκτης των Ολλανδών και ο Κουέστα αποσόβησε τον κίνδυνο
  • 83′ Μέσα ο Σεβαστίδης, έξω ο Πάρντο
  • 80′ Το 0-0 παραμένει
  • 79′ Ο Αγοραστός στη θέση του Σουλεϊμάνοφ
  • 77′ Ο Σαβέριο απέναντι έγινε κάτοχος της μπάλας, πάτησε περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε σε παίκτη
  • 76′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Σουλεϊμάνοφ και σέντρα σουτ από δεξιά, δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας ο Σαμόρα
  • 75′ Ωραία σέντρα του Μοντόγια, ο Πάρντο δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, άουτ η μπάλα
  • 68′ Ετοιμος ο Μοντόγια να περάσει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Φατόρε
  • 60′ Καλύτερη η εικόνα του Αρη στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του δευτέρου μέρους, με το 0-0 να παραμένει πάντως
  • 59′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Βέλεθ στη θέση του Μπράμπετς
  • 52′ Κόρνερ για τον Άρη, από τα αριστερά. Εκτελέστηκε αλλά δεν απέφερε κάτι
  • 46′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη, το εκτέλεσε ο Φετφατζίδης, κεφαλιά του Ρόουζ, άουτ η μπάλα

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

• Με τέσσερις αλλαγές θα αρχίσει ο Άρης το δεύτερο μέρος. Ζουλ, Σαβέριο, Σαμόρα και Φετφατζίδης μπαίνουν και αποχωρούν Μορόν, Μεμέτογλου, Μάνου Γκαρθία και Σίστο
  • Επιστρέψαμε για το δεύτερο ημίχρονο. Μένει να δούμε αν θα έχουμε αλλαγές. Θυμίζουμε πως στον πάγκο δεν θα βρίσκεται ο προπονητής του Άρη Άκης Μάντζιος, εξαιτίας αποβολής του λίγα δευτερόλεπτα μετά την λήξη του πρώτου 45λέπτου.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

Κόκκινη για τον Άκη Μάντζιο στο ημίχρονο έπειτα από μια μικροένταση που υπήρξε!

• 45′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ντόρντρεχτ. Αρχικά ο Κουέστα απομάκρυνε το τετ α τετ και στη συνέχεια ο Μπράμπετς έδιωξε πάνω στη γραμμή ένα αδύνατο σου παικτών της Ντόρντρεχτ.
  • 42′ Κεφαλιά του Χάιν, η μπάλα πέρασε άουτ και μακριά από την εστία του Κουέστα.
  • Δεν είναι ευχαριστημένος από την εικόνα του Άρη ο Άκης Μάντζιος
  • 38′ Κόρνερ για την Ντόρντρεχτ, το παραχώρησε ο Φατόρε, προλαβαίνοντας τον Σάιν. Εκτελέστηκε, άουτ η μπάλα
  • Το 0-0 παραμένει
  • 30′ Ωραία προσπάθεια για τον Άρη. Ο Σίστο έπιασε ωραίο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή και αριστερά, με τον τερματοφύλακα της Ντόρντρεχτ να απομακρύνει
  • 29′ Κεφαλιά του Χάιν, από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • Μοντόγια, Φετφατζίδης, Σαμόρα, Ζουλ και Σαβέριο έχουν σηκωθεί για προθέρμανση
  • 19′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάρντο, ο Λίαμ απομάκρυνε με τις γροθιές την μπάλα. Το φάουλ είχε κερδίσει νωρίτερα ο Μορόν με ωραία ατομική προσπάθεια.
  • 15′ Ο Χίλτον προσπάθησε να μπει στην περιοχή του Άρη, αλλά κόπηκε.
  • 10 λεπτά συμπληρωμένα, το 0-0 παραμένει χωρίς να έχουμε δει κάτι το αξιοσημείωτο.
  • 7′ Εκτέλεση φάουλ του Βραντεφράις, η μπάλα πέρασε άουτ.
  • 6′ Ατομική προσπάθεια του Σίστο, έπεσε στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής συνέχισε το παιχνίδι.
  • Ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών στο προπονητικό κέντρο που χρησιμοποιεί η Εθνική Ολλανδίας
  • 3΄Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

ΣΕΝΤΡΑ!

• Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες
  • Επόμενο και τελευταίο φιλικό στην Ολλανδία για τους «κιτρινόμαυρους» είναι την Τρίτη 30/7/24 στις 20:30 απέναντι στην ΝΑΚ Μπρέντα και την επομένη (Τετάρτη 31/7/24) αναχωρεί για την βάση της.
  • Η ομάδα του Άκη Μάντζιου συνεχίζει το βασικό στάδιο προετοιμασίας της, δίνοντας και το πρώτο της φιλικό απέναντι στην Άλκμααρ, από την οποία ηττήθηκε με 2-1, έχοντας όμως ένα αρκετό καλό πρόσωπο.

H ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Φατόρε, Ρόουζ, Μπράμπετς, Παναγίδη, Μεμέτογλου, Πάρντο, Μανού Γκαρθία, Σίστο, Σουλεϊμανοφ, Μορόν.

Η σύνθεση της Ντόρντρεχτ: Μπόσιν, Βαλκ, Χίλτον, Αμούζου, Σλούις, Σεϊντού, Οσουντίντα, Χάεν, Σέιν, Φαν Βιάνεν, Εμπεμπά

Λεπτό προς λεπτό το φιλικό του Άρη με την Άλκμααρ (19:30 PRESSARIS LIVE)

Πρώτο φιλικό… προσαρμογής του Άρη με ελλείψεις κόντρα στην Άλκμααρ σήμερα (19:30, PRESSARIS LIVE) στο «Complex VV Dirkshorn», έξω από το Ρότερνταμ της Ολλανδίας.

ΑΡΗΣ-ΑΛΚΜΑΑΡ: 1-2

ΛΗΞΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

• 90′ Αλλαγή για τον Άρη. Βγαίνει ο Μοντόγια
  • Κίτρινη στον Μορόν.
  • 89΄ Δοκάρι για την Άλκμααρ
  • 83′ Σουτ του Μοντόγια, λίγο άουτ η μπάλα
  • 75′ Ο Μορόν στη θέση του Σαμόρα.
  • 72′ Νέα επέμβαση του Βιρτζίνια, στο κοντινό σουτ του Παναγίδη.
  • 72′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Μία… ανάσα από το 2-2 αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ έβγαλε με δυσκολία την κεφαλιά του Πάβιτσιτς.
  • 70′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Πάβισιτς στη θέση του Ζουλ.
  • 67’ΓΚΟΛ για την Αλκμααρ που κάνει το 2-1. Ο Πενέτρα πήρε την κεφαλιά, μετά την εκτέλεση του φάουλ από τον Μπάζοερ, για να νικήσει τον Κουέστα για το 2-1.
  • 66 Καλή στιγμή για την Άλκμααρ όμως οι αμυντικοί του Άρη απομάκρυναν
  • Κίτρινη και στον Μπαζόερ
  • 62′ Αλλαγή για την Άλκμααρ και είναι στην θέση του τερματοφύλακα. Μέσα ο Ντιν στη θέση του Βέρχουλστ
  • 60′ Μία ώρα στην αναμέτρηση το 1-1 παραμένει
  • 57′ Αλλαγή για την Άλκμααρ. Μέσα ο Μαϊκούμα στη θέση του Μπέλιτς.
  • 55′ Σαβέριο, Μάνου Γκαρθία, Βέλεθ, Φετφατζίδης εκτός. Σουλεϊμάνοφ, Ρόουζ, Παναγίδης, Πάρντο μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
  • 53′ Γρήγορη επίθεση ο Αρης και απειλή μετά από σουτ του Μάνου Γκαρθία αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ

50′ Κίτρινη στον Κάσιους

• Προσωρινή διακοπή στο φιλικό μετά από τραυματισμό του Μάνου Γκαρθία

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ 2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

• 1 λεπτό καθυστέρησης
  • 42′ Αλλαγή για την Άλκμααρ, μέσα ο Μπόργκαρντ στη θέση του τραυματία Σούτεν.
  • Πλησιάζουμε στο 40′, στο 1-1 το σκορ.
  • Ο Μοντόγια έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, γυρίζοντας την στον Σαμόρα, ο οποίος νίκησε από κοντά τον Βέρχουλστ για το 1-1
  • 28′ ΓΚΟΛΛΛΛ ισοφαρίζει ο Άρης σε 1-1 με τον Σαμόρα.
  • 25′ Κοντά στο 2-0 η Αλκμααρ. Με δυσκολία έβγαλε χαμηλά τη μπάλα ο Κουέστα
  • 21′ Γκολ για την Άλκμααρ, με τον Μπουρμέστερ.
  • 14′ Δύσκολη επέμβαση του Βέρχουλστ, στο δυνατό σουτ του Σαμόρα, μετά από αντεπίθεση του Άρη.
  • Καλή στιγμή στο 12′ με τον Φετφατζίδη. Ο Έλληνας εξτρέμ βρέθηκε σε καλή θέση εκτός περιοχής, με το σουτ το οποίο επιχείρησε να φεύγει μόλις λίγα μέτρα άουτ.
  • Το 0-0 παραμένει ανάμεσα στις δύο ομάδες
  • 8′ Μακρινό και άστοχο σουτ του Μπάζοερ, η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • Εκτελέστηκε από τον Σαβέριο, αλλά ο τερματοφύλακας της Αλκμααρ απέκρουσε τη μπάλα
  • 4′ Πέναλτι για τον Άρη. Για μαρκάρισμα του Πενέτρα στον Σαμόρα.

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!

• Υπάρχει και μεταγραφική εξέλιξη πριν απο τη σέντρα της φιλικής αναμέτρησης, καθώς οι κιτρινόμαυροι εδωσαν τα χέρια με τον δεξιό οπισθοφύλακα Ούγκο Μάγιο γνωστό από την μακρά θητεία του στη Θέλτα.

-Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Βέλεθ, Μπράμπετς, Φατόρε, Φεράρι, Ζουλ, Μοντόγια, Γκαρθία, Φετφατζίδης, Σαβέριο και Σαμόρα

• Αυτό είναι το πρώτο παιχνίδι που θα δώσουν οι κιτρινόμαυροι στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους.
  • Καλησπέρα σας και καλή αγωνιστική σεζόν. Παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης ανάμεσα στον Άρη και την Άλκμααρ.

Λεπτό προς λεπτό το φιλικό του Άρη με την FK CSKA 1948

Την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τον Άρη της σεζόν 2023-2024 θα έχουν σήμερα το απόγευμα (18:30 – PRESSARIS LIVE) οι φίλαθλοι που θα βρεθούν στο γήπεδο της Ευκαρπίας. Οι κιτρινόμαυροι φιλοξενούν την FK CSKA 1948 με τον Τόλη Τερζή να καταστρώνει τα πλάνα του, έχοντας τη δυνατότητα να παρουσιάσει την πορεία της δουλειάς που γίνεται από τα μέσα του Ιουνίου.

Λεπτό προς λεπτό το φιλικό του Άρη με την Μπότεφ στη μνήμη του Τόσκο

Νέο φιλικό τεστ δίνει ο Άρης σήμερα κόντρα στην Μπότεφ στη Φιλιππούλη στη μνήμη του αδικοχαμένου Τόσκο. (20:00 – PRESSARIS LIVE).