Φύσηξε Βαρδ-Άρης και «καθάρισε» ΑΕΚ και Κάκο: 1-0! (video)

Ο Άρης… φύσηξε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και «καθάρισε» την ΑΕΚ και τον διαιτητή Κάκο, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με σκορ 1-0 στο «καυτό» Κλεάνθης Βικελίδης. Η ομάδα του Μανουέλ Μασάδο επέστρεψε στις νίκες, συνέχισε το αήττητο σερί των εννιά αγώνων της και έμεινε σε τροχιά πλέι οφ, αφού έσπασε την επί 13 χρόνια αρνητική παράδοση κόντρα στην αθηναϊκή ομάδα. Σε ένα παιχνίδι, όπου κυριάρχησε ο δυνατός Βαρδάρης που φυσούσε σε όλο το 90λεπτο και είχε δυο πρόσωπα. Στο πρώτο ο Άρης με πολλά προβλήματα και την τύχη με το μέρος του, στο δεύτερο σαφώς καλύτερος με την είσοδο των Φατί, Ακόστα και Γιαννιώτα.

Με Παπαζαχαρία – Παπαστεριανό στον άξονα της μεσαίας γραμμής και δεξί μπακ τον Νέτο ξεκίνησε ο Μασάδο, αφήνοντας έξω τους Καζναφέρη, Φατί, Γιαννιώτα, Ακόστα. Επιτελικός μέσος ήταν ο Καπετάνος, στις πτέρυγες οι Ουμπίντες και Καστίγιο και μοναδικός προωθημένος ο Τριανταφυλλάκος, μετά το 25΄.

Η διάταξη αυτή δεν «βγήκε» στον Μασάδο στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης αν και είχε τον δυνατό αέρα με το μέρος του, έχασε το κέντρο από τα πρώτα λεπτά, είχε μεγάλα προβλήματα από τη δεξιά πλευρά και καρδιοχτύπησε αρκετές φορές, με την ΑΕΚ να χάνει τρεις μεγάλες ευκαιρίες με τους Λεονάρντο, Λυμπερόπουλο, Σιαλμά με την συμπλήρωση του 20 λεπτου!

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ο Άρης έπαιζε με τη φωτιά… «Κομμένος» στα δυο, μεγάλα κενά στο χώρο του κέντρου, προβλήματα στις πτέρυγες, με τον Τριανταφυλλάκο, να μοιάζει απομονωμένος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μασάδο έριξε στο παιχνίδι τους Φατί και Ακόστα αντί των Παπαστεριανό και Τριανταφυλλάκο, περνώντας τον Καστίγιο φουνταριστό στην άμυνα της ΑΕΚ. Ο Άρης κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και ήταν σαφώς πιο δραστήριος «πατώντας» την περιοχή της ΑΕΚ. Με την είσοδο του Γιαννιώτα και το πέρασμα του Ουμπίντες σε ρόλο επιτελικού μέσου, ο Μασάδο έπαιξε το τελευταίο του «χαρτί». Και του βγήκε! Οι κίτρινοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν και στο 79’ πέτυχαν το 1-0, μετά τη σέντρα-φάουλ του Ουμπίντες και την καρφωτή κεφαλιά του Νίκου Λαζαρίδη!

Το γκολ αυτό ήταν αυτό που «υπέγραψε» την νίκη του Άρη και έδωσε βαθμολογική πνοή στα «πνευμόνια» των κίτρινων.

Ξεχώρισαν από τον Άρη του δεύτερου ημιχρόνου οι Λαζαρίδης, Φατί, Ακόστα, Ουμπίντες και Καστίγιο.

Ο Κάκος «έδωσε» σφυρίγματα στην ΑΕΚ, δεν έδωσε κραυγαλέα φάουλ (σε Ακόστα, Γιαννιώτα) υπέρ του Άρη και στο 62’ έκλεισε τα μάτια σε χέρι-πέναλτι του Καφέ! Τι άλλο να κάνει;

ΑΡΗΣ: Βελλίδης, Νέτο, Σανκαρέ, Λαζαρίδης, Μίσελ, Παπαστεριανός (46’ Φατί), Παπαζαχαρίας, Καπετάνος (67’ Γιαννιώτας), Ουμπίντες, Καστίγιο, Τριανταφυλλάκος (Ακόστα).
ΑΕΚ: Αραμπατζής, Δέλλας, Γεωργέας, Καφές, Κοντοές, Λεονάρντο (67’ Λαγός), Σιαλμάς, Μάκος, Καράμπελας, Βάργκας (83’ Κλωναρίδης), Λυμπερόπουλος (46’ Μπέλεκ).

Διαβάστε την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό, όπως σας την παρουσίασε live το PRESSARIS