Πρώτη νίκη για τον Κολοσσό, 77-62 επί του Λαυρίου

Από τα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός κυριάρχησε και πήρε την πρώτη νίκη (77-62) της ιστορίας του απέναντι στο Λαύριο, μέσα στη Ρόδο!

Η ομάδα του Σερέλη μετρούσε 5/5 μέσα στη Ρόδο, αλλά μετά το 27’ κατέρρευσε και έτσι οι «θαλασσί» πήραν τη νίκη (77-62), παίρνοντας παράλληλα και την πρώτη τους φετινή νίκη στην Basket League.

Το Λαύριο κατάφερε να ξεφύγει με οκτώ πόντους στη δεύτερη περίοδο (20-28), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να μειώνουν στον πόντο στο ημίχρονο (38-39). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν οι φιλοξενούμενοι άρχισαν τα λάθη με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να ξεμακρύνει με 66-54 και ουσιαστικά να μην… ξανακοιτάξει πίσω.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 59-54, 77-62

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Άρτις 10, Άντριτς 15 (4), Αρσενόπουλος, Καντέρ 23 (1), Τούμπα 4 (7ριμπ.), Καμαριανός 3, Ξανθόπουλος 4 (7ριμπ., 7ασ.), Λιάπης 2, Μπιλλής 3 (1), Ζάρας 4, Γκόινς 9 (1).

Λαύριο (Σερέλης): Μουράτος 8 (2), Άλστον 11 (3), Ντιαλό 4, Ντέιβις 19 (1), Γερομιχαλός 9 (1), Κάρτερ 6 (1), Σάβατζ, Λεγκίκας 3 (1), Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 2.