ΜΠΑΣΚΕΤ

Πάλεψε όσο μπορούσε, ήττα του Άρη από την Γκραν Κανάρια, με κορυφαίο τον Τολιόπουλο (93-65)

Ο Άρης είχε δύσκολη αποστολή στην Γκραν Κανάρια και δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα.

Ο Τολιόπουλος ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Άρη στην ήττα με 93-65.

Η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς και κάτοχος του τροπαίου του EuroCup έφτασε έτσι στο 10/10 στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πάλεψε όσο μπορούσε, στεκόμενη αξιόλογο στο πρώτο μέρος, όμως προϊόντος του χρόνου υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του συνόλου του Γιάκα Λάκοβιτς.

Η Γκραν Κανάρια ξεκίνησε με ένα προβάδισμα 8-2 στο 2ο λεπτό. Ο Άρης αντέδρασε και μείωσε σε 8-6 στο 4ο λεπτό. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε και 30 φιλάθλους μαζί της. Ο Άρης μάλιστα προηγήθηκε με 11-13 για λίγο. Η ισπανική ομάδα πήρε προβάδισμα 6 πόντων με 19-13. Ο Άρης δέχθηκε ένα σερί 11-0. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 29-17.

Η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με 33-21 στο 13ο λεπτό. Με καλάθι του Τολιόπουλου ο Άρης μείωσε σε 33-25. Στο 15ο λεπτό το σκορ ήραν 39-30. Ο Τολιόπουλος με προσωπικές ενέργειες κρατούσε τον Άρη. Το ημίχρονο έληξε με 49-38 και τον Άρη να παλεύει.

H ομάδα της Ισπανίας προηγήθηκε με 54-41 στο 22ο λεπτό. Η Γκραν Κανάρια διατηρούσε υψηλό προβάδισμα και το σκορ ήταν 58-43 στο 26ο λεπτό. Το τρίτο δεκάλεπτο με τον Άρη να είναι πίσω με 22 πόντους έληξε 72-50.

Στη 4η περίοδο δεν άλλαξαν πολύ τα δεδομένα. Η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με 76-54 στο 33ο λεπτό. Η ομάδα της Ισπανίας εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά που είχε πάρει και πήρε μια άνετη νίκη με 93-65.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Σέμες, Τσέλικ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-17, 49-38, 72-50, 93-65

Οι σκόρερ του Άρη: Τολιόπουλος 18 (2), Καρ 6, Κατσίβελης 2, Μπλούμπεργκς 7 (1), Φίλλιος 3 (1), Περσίδης 5 (1), Ντε Σόουζα 10, Χάρελ 2, Καλόγηρος 2, Μπάνκστον 2, Γκάλινατ 8 (1).