Οι Γουόριορς σκορπούν… τρόμο στο NBA

Το Γκόλντεν Στέιτ σκορπά… τρόμο στο ΝΒΑ, καθώς μετά την τελευταία ήττα του, στο Ντιτρόιτ από τους Πίστονς, διέλυσε τον περυσινό αντίπαλό του στους τελικούς, Κλίβελαντ, μέσα στην έδρα των Καβαλίερς και συνέχισε «σκορπίζοντας» ακόμη μία από τις μεγάλες ομάδες της Ανατολής.

Οι Γουόριορς πέρασαν με 125-94 από το Σικάγο απέναντι στους Μπουλς, κερδίζοντας πάλι με διαφορά 30+ πόντων. Ο Στεφ Κάρι είχε 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 34 λεπτά, ενώ ο Τόμπσον πρόσφερε άλλους 20 πόντους και ο Μπαρνς 19, ενώ για τους «Ταύρους» οι 29 πόντοι του Ντέρικ Ρόουζ δεν ήταν αρκετοί.

Εύκολη νίκη στο Λος Άντζελες για το Σακραμέντο, με 112-93 επί των Λέικερς. Ο Κάζινς τελείωσε το παιχνίδι με 36 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ, οπότε ο Κώστας Κουφός δεν είχε και πολλά να κάνει.

Ο διεθνής σέντερ έπαιξε 13 λεπτά, διάστημα στο οποίο πρόλαβε πάντως να σημειώσει 4 πόντους αλλά και να «κατεβάσει» 7 ριμπάουντ και να μοιράσει 2 τάπες.