Ο ‘Αρης έβγαλε αντίδραση και έκανε… σεφτέ στις νίκες (86-75) επί του Προμηθέα

Χωρίς να χάσει ούτε λεπτό το προβάδισμά του, ο Άρης επικράτησε εντός έδρας του Προμηθέα με σκορ 86-75 για την 3η αγωνιστική της GBL πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Νόλει, ΝτεΤζούλιους και Τολιόπουλο.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε…σεφτέ στο Πρωτάθλημα επικρατώντας του Προμηθέα με 86-75. Οι κιτρινόμαυροι πήραν από την αρχή το… κεφάλι στο σκορ και το διατήρησαν ως το τέλος, έχοντας πολύ καλή απόδοση τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.

Ο Άρης ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Καστρίτη ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς με σερί 11-0, δείχνοντας αποφασισμένοι να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα. Ο Νόλεϊ ήταν ασταμάτητος για την κιτρινόμαυρη ομάδα, την ώρα που ο Προμηθέας δυσκολευόταν να βρει σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αυτό άλλαξε και η ομάδα του Παπαθεοδώρου ανέβασε στροφές. Με πρωταγωνιστές τους Γουόκερ και Βαρνάντο η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα και ο Άρης πήγε προηγούμενος στην ανάπαυλα με έξι πόντους (43-37).

Ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να μην αποχωρίζεται το προβάδισμα, την ώρα που ο Προμηθέας δεν επέτρεπε στο παιχνίδι να ξεφύγει.

Όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο οι κίτρινοι μπήκαν με αέρα 9 πόντων (62-53). Η ομάδα του Καστρίτη δεν επέτρεψε στους Πατρινούς να αμφισβητήσουν το προβάδισμά της και ο Άρης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Stoiximan GBL.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης, Τσώνος, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 43-37, 62-53, 86-75.