Ο Άρης με… καλή θέα από την κορυφή “σκούπισε” και την Καλλιθέα (2-0) κάνοντας το “4Χ4”

Ο Άρης ήταν κυρίαρχος στην έδρα του απέναντι στην Athens Kallithea και την νίκησε με 2-0 για την 8η αγωνιστική της Superleague, με τους κιτρινόμαυρους έχουν πολλές ευκαιρίες για να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Σκόρερ για τους κιτρινόμαυρους ο Μπράμπετς με κεφαλιά στο 65′ αν και το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκολ στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και ο Μάνου Γκαρθία στο 88′.

Απόλυτος κυρίαρχος στην έδρα του ο Άρης δεν απειλήθηκε στιγμή από την Kallithea και έδειξε ότι η διακοπή δεν τον επηρέασε πετυχαίνοντας την 4η συνεχόμενη νίκη του και διατηρώντας σταθερά θέα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΜΕ ΧΟΥΑΝΚΑΡ ΚΑΙ ΣΟΥΛΕΪΜΑΝΟΦ Η ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Η ίωση που ταλαιπώρησε τον Πιόνε Σίστο στις τελευταίες ημέρες ήταν ο λόγος της αλλαγής στην επιθετική τριάδα του Άρη η οποία έστειλε τον Κλέιτον Ντιαντί στο αριστερό άκρο της επίθεσης και έβαλε τον Σάπι Σουλεϊμάνοφ στο αντίστοιχο δεξί. Ο Λορέν Μορόν διατηρήθηκε στην κορυφή.

Στον άξονα της μεσαίας γραμμής δεν προβλεπόταν αλλαγή και δεν υπήρξε καθώς παρέμειναν οι Μόντσου, Σιφουέντες και Μανού Γκαρθία. Στην αμυντική τετράδα, ο Ούγκο Μάγιο επιλέχθηκε για το δεξί άκρο της άμυνας όπως και ο Χουάνκαρ στο αντίστοιχο αριστερό ενώ οι Φαμπιάνο, Μπράμπετς είναι το δίδυμο των στόπερ μπροστά από τον Κουέστα ο οποίος έγινε 200άρης με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

ΔΥΝΑΤΑ ΟΙ ΚΙΤΡΙΝΟΙ, “ΞΥΛΟ” ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΥΣ

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση παίρνοντας από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων οι οποίοι μπήκαν στο γήπεδο με σκοπό να παίξουν πολύ σκληρά.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η Καλλιθέα δέχτηκε την πρώτη της κίτρινη κάρτα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Πασαλίδη να γκρεμίζει τον Ντιαντί ο οποίος έβγαινε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα της φιλοξενούμενης ομάδας.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη ήρθε στο 10ο λεπτό με τον Μορόν να κάνει την ντρίμπλα και να δοκιμάζει το σουτ, με τον Μπερναμπέ να βγάζει δύσκολα.

Στο 29′ οι κίτρινοι είχαν νέα ευκαιρία με τον Ντιαντί ο οποίος γύρισε ωραία το σώμα του και σούταρε έξω από την περιοχή όμως το σουτ του απέκρουσε ο Μπερναμπέ.

ΜΕ 10 ΠΑΙΚΤΕΣ Η ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Στο 33 όπως ήταν φυσικό η φιλοξενούμενη ομάδα έμεινε με 10 παίκτες. Ο Πασαλίδης έκανε σκληρό φάουλ στον Μορόν έξω από την περιοχή και ο Τσαγκαράκης του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Καλλιθέα με αριθμητικό μειονέκτημα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα αφενός ο Άρης να αυξήσει την πίεσή του, αλλά αφετέρου η Καλλιθέα να κλειστεί ακόμη πιο πίσω.

Στο 41′ ένα σουτ του Μάνου Γκαρθία από πλάγια θέση απομάκρυνε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, ενώ στο 44 οι κίτρινοι κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Χουάνκαρ. Ένα πέναλτι το οποίο δεν εκτελέστηκε ποτέ καθώς μετά την εξέταση της φάσης φάνηκε ότι είχε προηγηθεί χέρι του Ισπανού αμυντικού του Άρη πριν ανατραπεί στην περιοχή.

ΕΛΥΣΕ ΤΟΝ “ΓΟΡΔΙΟ ΔΕΣΜΟ” Ο ΜΠΡΑΜΠΕΤΣ

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο κλείνοντας την Καλλιθέα μέσα στην περιοχή της. Οι κιτρινόμαυροι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι όμως δεν μπορούσαν να βρουν το γκολ μέχρι το 65ο λεπτό.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνου Γκαρθία, ο Μπράμπετς σηκώθηκε μόνος του στη γωνία της μικρής περιοχής, έκανε τη γυριστή κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, χτύπησε στο χέρι του Μπερναμπέ που έκανε την εκτίναξη και κατέληξε στα δίχτυα.

ΕΨΑΞΕ ΝΕΟ ΓΚΟΛ Ο ΑΡΗΣ

ο Άρης παρά το προβάδισμα δε σταμάτησε να ψάχνει το δεύτερο γκολ. Είχε μάλιστα δύο μεγάλες στιγμές αρχικά στο 69 με τον Μάνου Γκαρθία ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε πολύ ωραίο σουτ όμως ο Μπερναμπέ απέκρουσε με δυσκολία.

Στο 72′ νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ντιαντί στο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας έστειλε την μπάλα άουτ, μετά την κούρσα του Φαμπιάνο που… όργωσε όλο το γήπεδο και έφτασε μέχρι τη μεγάλη περιοχή.

Στο 79′ ο Άρης είχε ακόμη μια μεγάλη στιγμή. Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Γκαρθία με το εξωτερικό ο Νταρίντα βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας με τον Μπερναμπέ να αποκρούει για ακόμη μια φορά τη μπάλα .

ΜΟΡΟΝ-ΜΑΝΟΥ ΚΑΙ 2-0

Παρά τις χαμένες ευκαιρίες ο Άρης δεν το παράτησε και πέτυχε ακόμη ένα γκολ σφραγίζοντας τη νίκη στο 88ο λεπτό. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Athens Kallithea. Ο Μορόν κουβάλήσε την μπάλα, μοίρασε αριστερά στον Μάνου Γκαρθία, ο οποίος με πλασέ σφράγισε τη νίκη των κίτρινων.

Οι δύο παίκτες αποχώρησαν στη συνέχεια και αποθεώθηκαν από όλο το γήπεδο.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μάγιο, Χουάνκαρ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μόντσου, Σιφουέντες (75′ Νταρίντα), Ντιαντί (75′ Σίστο), Γκαρθία (90′ Βέλεθ), Σουλεϊμάνοφ (58′ Φετφατζίδης), Μορόν (90΄Κουάισον).

ATHENS KALLITHEA: Μπερναμπε, Σοΐρι, Χάνουσεκ, Ισιμά-Μιρέν, Πασαλίδης, Μοτόκ, Μερκάτι, Ματίγια, Ντεμέτριους, Τζιάνι, Ούλντρικις