Νίκησαν οι γυναίκες, αλλά δεν… τελείωσαν ακόμα τη δουλειά τους

Την όγδοη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Άρης. Τα κορίτσια του Κώστα Κωτούλη επικράτησαν του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με σκορ 51-48 και με νίκη την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος θα τερματίσουν στην έβδομη θέση. Οι κίτρινες πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμά τους.

Ο Άρης παρά το άστοχο ξεκίνημα του (6-10) το πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασε την απόδοσή του στην συνέχεια και με την Σταυρίδου να αναλαμβάνει μεγάλο μέρος των επιθέσεων πέρασε μπροστά με 18-16 και πήγε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με τον φωτεινό πίνακα στο Παλέ να «γράφει» το 26-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Κώστα Κωτούλη επέβαλε τον ρυθμό του και ήταν σε όλη την διάρκεια πάνω στο σκορ με αποτέλεσμα τα 3/4 του αγώνα να ολοκληρωθούν με τις κίτρινες μπροστά(40-36). Με τρίποντο της Χατζάκου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος έγινε το σκορ 47-39 και σε εκείνο το σημείο μπήκαν οι βάσεις για τη νίκη του Άρη. Με καλάθι της Τράντα έγινε το 51-42 με τον Κρόνο να απαντάει και να μειώνει σε 51-46 μόλις 51” πριν το τέλος. Οι κίτρινες πήραν τελικά τη νίκη με 51-48. Τρεις ήταν και οι πόντοι με τους οποίους είχε ηττηθεί ο Άρης στο πρώτο παιχνίδι και πλέον χρειάζεται νίκη την τελευταία αγωνιστική για να κατακτήσει την έβδομη θέση και να αποφύγει τα πλέι αουτ.

Τα δεκάλεπτα: 6-10, 26-24, 40-36,51-48.

ΑΡΗΣ (Κωτούλης): Πολύχρου, Χατζάκου 9(3), Σταυρίδου 20(3), Κατωπόδη 8, Τράντα 6, Μούλη 6, Σκιαδοπούλου 2, Σύρρα, Ρους, Μουστακίδου.

ΚΡΟΝΟΣ (Νανάκος): Γκότζη 5(1), Εμμανουηλίδου 5(1), Βροχίδου, Κωνσταντίνου, Νταή, Κακλέα, Ξάνθου, Ζικηρίδου 11, Βουκίσεβιτς 20, Μίχου 7(1).

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!