Μεγάλη πρόκριση για την Παναχαϊκή με Ντε Τομάς στα Γιάννενα (video)

Η Παναχαϊκή ήταν αποτελεσματική, «χτύπησε» εκεί που έπρεπε και με τη νίκη της 2-0 επί του ΠΑΣ στα Γιάννενα προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, όμως η Παναχαϊκή είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Τραορέ στο 13′, ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ.

Στο 34′ πάλι ο Τραορέ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Σομποτσίνσκι, ο διαιτητής υπέδειξε το καθαρό πέναλτι και ο Ντε Τομάς άνοιξε το σκορ για την Παναχαϊκή.

Στο β’ ημίχρονο μπήκαν κάπως καλύτερα οι γηπεδούχοι και είχαν δύο καλές φάσεις. Στο 49′ μετά από κόρνερ του Σόρια και σουτ του Χάινριχ, ο Στογιάνοβιτς έδιωξε, ενώ στο 52′ ο Σόρια εκτέλεσε κόρνερ, ο Σομποτσίνσκι πηρε την πρώτη κεφαλιά, ο Σέποβιτς πήρε τη δεύτερη κεφαλιά – ψαράκι αλλά πάλι απέκρουσε ο Στογιάνοβιτς σε κόρνερ.

Στο 64′ ο Λεσάι πέρασε στον Πανάγου, εκείνος έκανε το παράλληλο γύρισμα από δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Ντε Τομάς έστειλε με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 89′ ο Μαδριγάλ είχε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, όμως ο Αθανασίου απέκρουσε το σουτ του.

Μεγάλη ευκαιρία είχε και ΠΑΣ στο 90′ με τον Σέποβιτς. Ο Σέρβος επιθετικός βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Στογιάνοβιτς αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, σπαταλώντας χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Β.Κ. Αθανασίου, Σόρια, Σαμποσίνσκι, Αζίζ (46′ Τζίνο), Μπακαδήμας, Δόυμας (46′ Λούπας), Ρίντερ, Χάινριχ (73′ Λεάο), Μάντζης (46′ Μπεγκάλα), Καλέμι (46′ Β.Α. Αθανασίου), Σέποβιτς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Στογιάνοβιτς, Καραγιάννης (72′ Ρόβας), Μπαξεβάνος, Σμάλης, Λυμπεράκης, Πανάγου, Ζέκοφ (57′ Κοζορώνης), Νίλι (72′ Παπατόλιος), Τσάκνης, Τραορέ (57′ Λεσάι), Ντε Τόμας (83′ Μαδριγάλ).