Καλός για ένα ημίχρονο, ήττα για τον Άρη από το Περιστέρι (69-73)

Tο Περιστέρι επικράτησε του Άρη με 73-69 στον μικρό τελικό του Super Cup, κατακτώντας έτσι την τρίτη θέση στον πρώτο χρονικά θεσμό της χρονιάς.

Σε μία καθαρά διαδικαστική αναμέτρηση και με τις δύο ομάδες να έχουν σοβαρές και επίσημες κυρίως υποχρεώσεις στην Ευρώπη, το Περιστέρι επιβλήθηκε του Άρη με 69-73 στον μικρό τελικό του Super Cup.

Καστρίτης και Λιμνιάτης μοίρασαν χρόνο συμμετοχής, ξεκούρασαν παίκτες με προβλήματα μικροτραυματισμών, ωστόσο αξίζει αναφοράς πως το Περιστέρι έπαιξε για αρκετά λεπτά με τους μικρούς (Αβδάλα, Ζούγρη, Σταυρακόπουλο) οι οποίοι πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και χάρισαν επί της ουσίας το θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα τους.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος τελείωσε με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 λάθη.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και δεν ήταν μόνο η κλασικά καλή τους άμυνα, αλλά και η καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση η οποία έφερε πλουραλισμό στο σκορ και το 17-8 (5’). Η είσοδος του Τολιόπουλου στο παρκέ ήταν ικανή να διατηρήσει τη διαφορά υπέρ της ομάδας μέχρι το τέλος της εναρκτήριας περιόδου (25-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι λειτούργησε πολύ καλύτερα στο παρκέ και έχοντας βελτιωμένη εικόνα στην άμυνά του κατάφερε να μειώσει σε 32-29 (25’) με τη βοήθεια των πόντων από Πουλιανίτη, Πάπας και Κόφι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την εικόνα να μην αλλάζει και το ντέρμπι να παραμένει (41-39).

Η τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε με καλό μπάσκετ, ωστόσο ο Πάτον με 6 πόντους από κοντά έβαλε το Περιστέρι μπροστά στο σκορ (45-48, 25’). Κάθε φορά που βρισκόταν στο παρκέ ο Τολιόπουλος ο Άρης δημιουργούσε περισσότερες πιθανότητες να σκοράρει και ο διεθνής γκαρντ ισοφάρισε στους 50 πόντους (28’).

Η νίκη θα κρινόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το ματς απέκτησε χαρακτήρα επίσημης αναμέτρησης (όπως και ήταν ανεξαρτήτως του ό,τι δε χάριζε κάτι). Ακόμη και σε αυτές τις περιπτώσεις λειτουργεί ο εγωισμός των πρωταγωνιστών για τη νίκη. Ο Λιμνιάτης εμπιστεύτηκε ταυτόχρονα τους Αβδάλα, Σταυρακόπουλο, Ζούγρη και οι «πιτσιρικάδες» φρόντισαν για το 63-70 (37’), διαφορά η οποία διατήρησε το Περιστέρι σε θέση ισχύος μέχρι την κόρνα της λήξης.

Το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 73-69 και κατέλαβε την τρίτη θέση του Stoiximan Super Cup.

Αξίζει να σημειωθεί ότι εντός της εβδομάδας ξεκινούν οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις των ελληνικών ομάδων, πριν μπουν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στη μάχη της Basket League. Ο Άρης υποδέχεται την Τετάρτη (2/10) την Τουρκ Τέλεκομ για το Eurocup, ενώ την ίδια ημέρα το Περιστέρι θα ταξιδέψει στη Σερβία για να παίξει με τη Ζελέζνικ.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νεοκλής Αβδάλας με 17 πόντους σε 28 λεπτά συμμετοχής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τηγάνης, Μηλαπίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 41-39, 55-57, 69-73

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 5 (3 ριμπάουντ), Νόλεϊ 5, Ντε Τζούλιους 11 (4 ριμπάουντ), Γούντμπερι 6, Μαντζούκας 7 (6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 22 (5/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κλέι, Πουρλίδας, Ρόμπερτς 6

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Πουλιανίτης 7 (4 ριμπάουντ), Αβδάλας 17 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πάτον 8 (7 ριμπάουντ), Κάρμπερι 2, Έντι 13 (3/4 τρίποντα), Κόφεϊ 4 (4 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Πάπας 9 (2/6 τρίποντα), Σταυρακόπουλος 9 (2/2 τρίποντα), Τσουργιάννης, Χάρις, Ζούγρης 4