Κέρδισε 81-71, τον «τελείωσε» και προχωρά!

Ο Άρης δεν χρειάστηκε να πιάσει μεγάλη απόδοση απέναντι στον ΠΑΟΚ. Τον κέρδισε πολύ εύκολα με σκορ 81-71, έφτασε τις τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα και συνεχίζει ακάθεκτος την προσπάθειά του για να πάρει την έκτη θέση στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Ο Άρης ήταν κυρίαρχος στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο και από δικά του λάθη ο ΠΑΟΚ έμεινε στο παιχνίδι… Οι κίτρινοι κατάφεραν να περιορίσουν την δράση των δύο πιο επικίνδυνων παικτών του ΠΑΟΚ, του Ντικούδη και του Ντούβνιακ (6π. στο σύνολο στο α’), προηγήθηκαν με 9-4 (3′) και 15-10 (7′), όμως ο Δικέφαλος κατάφερε να κρατηθεί στο παιχνίδι από το… πουθενά. Ο Μαρκόπουλος πέρασε στο παρκέ τον Καλλέ αντί του Πέτγουεϊ και ο Έλληνας πέτυχε 8 πόντους!

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-18 για τον Άρη, που ναι μεν είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το έκανε αυτό όταν πήρε μπροστά ο Δημήτρης Βεργίνης! Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και μαζί με τον Ντέιβις (13π. στο α’) οδήγησαν επιθετικά τους κίτρινους σε μια διαφορά ασφαλείας. Ο Άρης προηγήθηκε με 37-27 (15′) και 44-30 (18′), αλλά το πρόβλημα του ήταν η άμυνα, αφού δέχτηκε επτά πόντους από τον Στίγκερς και εννιά από τον Παππά. Το ημίχρονο έκλεισε στο 49-38, αλλά θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερη διαφορά.

Το ξεκίνημα του Άρη στο δεύτερο μέρος ήταν εκρηκτικό. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, οι κίτρινοι πήγαν τη διαφορά στο +16 (54-38) με πέντε σερί πόντους του Ταπούτου. Στο 24′ το σκορ ήταν 58-40, στο 25′ έγινε 60-42 και εκεί οι διαιτητές χρέωσαν με δύο τεχνικές ποινές τον Άρη (Ταπούτος, Βεργίνης), δίνοντας στον ΠΑΟΚ τη δυνατότητα να μειώσει. Το σκορ έγινε 65-53 στο τέλος του δεκαλέπτου, ο Άρης έχασε τη συγκέντρωσή του και θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά, αλλά δεν απειλήθηκε κιόλας. Στο 34′ ο Ντέιβις, κορυφαίος του Άρη σήμερα, με καλάθι και φάουλ έκανε το 71-57 και στο στο 38′ ο Τσαλδάρης με εύστοχο σουτ έγραψε το 77-64. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε ούτε τον χρόνο, ούτε την ποιότητα να αντιδράσει και έτσι χωρίς δυσκολία ο Άρης έφτασε στο τελικό 81-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 49-38, 65-53, 81-71.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 5 (4ρ.), Κερούς 9 (5ρ.), Ταπούτος 13 (4/4β., 3/5δπ., 1/1τρ., 5ρ., 5ασ.), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 22 (11/15β., 4/5δπ., 1/3τρ., 4ρ., 3ασ., 3κλ.), Κρούσιτς 5, Μποχωρίδης, Μπόγρης 3, Μάλντροου 5, Βεργίνης 11 (1/3δπ., 3/6τρ.).

ΠΑΟΚ: Μπόγιοβιτς 2, Στίγκερς 7 (1), Αράπης, Άλεξιτς 5 (8ρ.), Ντούβνιακ 3, Ντικούδης 15 (5ρ.), Πέτγουεϊ 2, Παππάς 18 (3κλ.), Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 11, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης 3 (1).

Δείτε εδώ την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την παρουσίασε live λεπτό προς λεπτό το PRESSARIS