Γερμανία – Σερβία 83-93: Οι “όρλοβι” ήταν κυρίαρχοι με τριπλό Γιόκιτς και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο

Η Σερβία ήταν επιβλητική απέναντι στη Γερμανία από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του μικρού τελικού του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, χάρη στην άνετη νίκη με 93-83.

Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς είδε την ομάδα του να έχει αρκετούς πρωταγωνιστές. Ο Φίλιπ Πετρούσεβ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών της προσπαθειών στην πρώτη περίοδο, με τους Μπογκντάνοβιτς, Γιόκιτς και Μίτσιτς να παίρνουν τη σκυτάλη και να οδηγούν τη χώρα τους στο τρίτο σκαλί του βάθρου, εκμεταλλευόμενοι την αναποτελεσματικότητα των Γερμανών σε επίθεση και άμυνα.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκολα Γιόκιτς με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ, με τον Βασίλιε Μίτσιτς να προσθέτει 19 πόντους (2/6 τρίποντα) με 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ και τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να ακολουθεί με 16 πόντους με 3/4 τρίποντα. Από την πλευρά των Γερμανών ξεχώρισε ο Φραντς Βάγκνερ με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Μόριτς Βάγκνερ να σημειώνει ακόμα 16 πόντους με 4 ασίστ.