Αντίο με ήττα (66-77) από την Ευρώπη

Ο Άρης προσπάθησε να κλείσει με θετικό τρόπο την παρουσία του στο Γιούροκαπ τη φετινή περίοδο, αλλά το κίνητρο της Ντόνετσκ ήταν μεγαλύτερο, όπως και η ποιότητά της σαν ομάδα. Το τελικό 66-77 για τους Ουκρανούς είναι δίκαιο. Για τον Άρη έμεινε η καλή προσπάθεια για περίπου 30 λεπτά…

Ο Άρης μπόρεσε να παρουσιάσει ανταγωνιστική εικόνα στα πρώτα εννιά λεπτά, όταν και προβλημάτισε αρκετά την άμυνα της Ντόνετσκ, κυρίως με τον Ρον Ντέιβις. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 10-9 (5′), το σκορ στο 9′ ήταν 18-17 για τη Ντόνετσκ και κάπου εκεί άρχισαν τα προβλήματα στον Άρη. Οι Ουκρανοί πίεσαν ασφυκτικά τον Βεργίνη και τον Μαυραειδή, έκαναν σερί 6-0 σε ένα λεπτό και βρέθηκαν μπροστά με 24-17 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Η πίεση της Ντόνετσκ στην περιφέρεια αποδιοργάνωσε τον Άρη, που έκανε 11 λάθη στο πρώτο μέρος. Η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (30-20 στο 14′) για την ουκρανική ομάδα, όμως ο Άρης δεν τα παράτησε. Γύρισε την άμυνά του σε ζώνη και μπόρεσε να μπερδέψει την Ντόνετσκ. Μείωσε σε 30-25 (15′) και 39-34 (19′), όμως το ημίχρονο έκλεισε στο 41-34 για τους Ουκρανούς.

Η ομάδα του Αλεξανδρή άντεξε για τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 24′ το σκορ ήταν 49-43 για τη Ντόνετσκ, όμως ακολούθησε ένα σερί 11-0 των Ουκρανών και η διαφορά πήγε στους 17 πόντους (43-60 στο 29′). Ο Άρης σε αυτό το διάστημα δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα σωστά μέσα στο γήπεδο, η Ντόνετσκ το εκμεταλλεύτηκε και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 45-62.

Ο Άρης έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσει στο παιχνίδι στις αρχές της τέταρτης περιόδου και το κατάφερε. Μείωσε στους εννιά πόντους (57-66 στο 35′), όμως ένα τρίποντο του Κάρι… έκοψε τα πόδια των κίτρινων. Το σκορ έγινε 57-69 για τη Ντόνετσκ και κάπου εκεί ο Άρης έχασε τις ελπίδες του για μια ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-41, 45-62, 66-77.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 7 (2ασ.), Κερούς 2, Ταπούτος 5 (1), Τσαϊρέλης 6 (3ρ.), Ντέιβις 19 (3/3β., 5/8δπ., 2/3τρ., 5ρ., 3ασ., 4κλ.), Κρούσιτς 6, Μποχωρίδης 5 (1), Μπόγρης, Μάλντροου 13 (4/4β., 3/6δπ., 1/1τρ.), Βεργίνης 3, Δήμας.

ΝΤΟΝΕΤΣΚ: Πουστοζβόνοφ 2, Λι 5 (9ρ.), Κάρι 15 (3), Στογιανόφσκι 7, Αβντάλοβιτς 11 (5ασ.), Ραντένοβιτς 9 (5ρ.), Γκλιέμποφ 11 (1), Τζάκσον 9 (5ρ.), Κράβτσοφ 8 (3κοψ.).

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την παρουσίασε λεπτό προς λεπτό live το PRESSARIS

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!