Αήττητος με περίπατο στη Ναχαρίγια (85-53) και τώρα ο Ολυμπιακός!

Αήττητος με περίπατο παρέμεινε ο Άρης στο Τσάμπιονς Λιγκ, κερδίζοντας μέσα στο Ισραήλ τη Ναχαρίγια με σκορ 85-53. Ήταν μια εξαιρετική εμφάνιση των κίτρινων που είχαν κορυφαίους τους Τζένκινς και Μαρμπλ επιθετικά, αλλά όλα κρίθηκαν στην άμυνα που έπαιξαν απέναντι στους Ισραηλινούς.

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο στο πρώτο ημίχρονο την απουσία του βασικού πλέι μέικερ των Ισραηλινών. Οδήγησε τη Ναχαρίγια σε 16 λάθη (εκ των οποίων 9 έγιναν κλεψίματα…) και πολλές κακές επιθέσεις (11/29 σουτ είχαν οι Ισραηλινοί) και μέσα από την άμυνα βρήκε ρυθμό στην επίθεσή του.

Μόλις στο 5’ οι κίτρινοι είχαν διψήφια διαφορά (2-12), έκλεισαν το δεκάλεπτο αναγκάζοντας τη Ναχαρίγια να σκοράρει μόλις 6 πόντους και προηγήθηκαν με 19-6, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Ο Μαρμπλ (11π. στο α’) ήταν η ευχάριστη έκπληξη γιατί βρήκε ελεύθερα σουτ και τα έβαλε, όπως και ο Ντραγκίσεβιτς (9π. στο α’). Στο 14’ η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (11-29) με τρίποντο του Τζένκινς (8π. στο α’) και διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα ως το 16’ (16-34). Η Ναχαρίγια εκμεταλλεύτηκε λάθη των παικτών του Πρίφτη, που παρασύρθηκαν από τον “τρελό” ρυθμό του αγώνα (κυρίως ο Κάμινγκς) και μείωσαν σε 23-36, πριν το ημίχρονο κλείσει στο 27-40.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η ώρα του Τζένκινς. Η Ναχαρίγια μείωσε σε 29-40 και είχε την ευκαιρία να μειώσει περισσότερο αλλά η άμυνα του Άρη δεν το επέτρεψε… Μόλις βρήκε χώρους ο Άρης έτρεξε και αρχικά με τον Κάμινγκς ξέφυγε με 29-47 (25’) και μετά ανέλαβε δράση ο Τζένκινς. Με 11 πόντους και τρία τρίποντα ο Αμερικανός έδωσε πολύ νωρίς την χαριστική βολή στους Ισραηλινούς, καθώς οι κίτρινοι έφτασαν και στο +24 (33-57, 36-60, 39-63) με το οποίο έκλεισαν και το δεκάλεπτο (42-66) σουτάροντας με 48% από το τρίποντο (12/25)!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία για τους κίτρινους, ο Πρίφτης έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Δημήτρη Φλιώνη και τον Βασίλη Χρηστίδη, είδε τους παίκτες του να είναι σοβαροί στην άμυνα και να φτάνουν στο +31 (43-74) και στο +35 (50-85) λίγο πριν το τελικό 53-85.

Τα δεκάλεπτα: 6-19, 27-40, 42-66, 53-85.