Ήττα για την Εθνική κορασίδων, που ελπίζει όμως στην πρόκριση – Τι έκαναν οι παίκτριες του Άρη

Στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β’ Κατηγορίας) η Εθνική Ομάδα των Κορασίδων (U16) ηττήθηκε με 60-45 από την Λευκορωσία.

Ωστόσο, η πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης παραμένει εφικτή με νίκη και διαφορά στο σκορ (+9) στον αυριανό (20/8/2015) αγώνα με την Λιθουανία (22:00) και ταυτόχρονα ήττα της Πολωνίας από την Λευκορωσία.

Όσον αφορά στις δύο εκπροσώπους του Άρη, η Κατερίνα Τσινέκε είχε 0 πόντους (0/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα), αλλά 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 22 λεπτά συμμετοχής, ενώ η αδερφή της, Έλενα, είχε δύο πόντους με 1/1 δίποντα και 0/3 τρίποντα, αλλά και 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Φάρου 3 (1), Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ε. 2, Μυλωνάκη, Χατζηβασιλείου 6 (2), Δημητριάδου 2, Χρυσανθίδου, Παναγιωτοπούλου 2, Αναστασοπούλου 18, Τσιχλάκη 4, Κοντογεώργου 8, Καραμπάτσου.