Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό! Ο Άρης… σκόρπισε τον Κολοσσό (75-52) και πέτυχε τρίτη σερί νίκη!

Ο Άρης χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο για να σκορπίσει τον Κολοσσό στο Αλεξάνδρειο! Οι κίτρινοι κέρδισαν με σκορ 75-52 τους Ροδίτες, πέτυχαν την τρίτη τους σερί νίκη και έκλεισαν τον πρώτο γύρο όπως ακριβώς είχαν σχεδιάσει, παίζοντας και εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Σπύρος Μούρτος ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι, πέτυχε τους επτά από τους οχτώ πρώτους πόντους του Άρη, που προηγήθηκε με 8-3 (5′) και έλεγχε το παιχνίδι. Ο Κολοσσός πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 6′, όμως κατάφερε μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ να πάρει δεύτερες επιθέσεις, τις οποίες αξιοποίησε και προηγήθηκε με 10-14 (9′)! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-13 υπέρ των Ροδιτών, που μπόρεσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, καθώς ο Άρης στην επίθεση δεν μπορούσε να βγάλει αυτοματισμούς που είχε στα προηγούμενα παιχνίδια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κίτρινοι βρήκαν λύσεις από το τρίποντο και μπόρεσαν να αποκτήσουν μια μικρή διαφορά (26-21 στο 17′ και 30-24 στο19′), όμως ο Κολοσσός με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ (7 στο α’) έμεινε στο παιχνίδι, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο 30-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ότι καλύτερο παρουσίασε φέτος ο Άρης. Με επιμέρους σκορ 25-7 και 5/9 τρίποντα οι κίτρινοι σκόρπισαν τον Κολοσσό. Στο 25′ το σκορ ήταν 35-31, όμως ακολούθησε ένα σερί 20-2 για να διαμορφωθεί το 55-35 (29′) και να κλείσει η περίοδος στο 55-36. Σε αυτό το διάστημα ο Άρης με τους Μούρτο και Βεζένκοφ έκλεισε κάθε διάδρομο στην άμυνα, βρήκε τα τρίποντα με τους Πάσαλιτς, Χαντ και Βεργίνη και καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και η διαφορά διατηρήθηκε χωρίς πρόβλημα στα ίδια επίπεδα…

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 30-29, 55-36, 72-52.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 14 (4/7τρ., 5ασ.), Χαντ 8 (2), Πελεκάνος 13 (4ρ., 2ασ., 2κλ.), Βεζένκοφ 3 (1), Τσιάρας 1, Ασημακόπουλος 8 (2), Χαρίσης 6 (12ρ.), Μποχωρίδης Ν. 3 (1), Σαρικόπουλος, Μούρτος 11 (4/4β., 2/3δπ., 1/1τρ.), Βεργίνης 8 (2), Τσακαλέρης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γεωργαλλής 6 (1), Κουμπούρας 3 (1), Χάτεν 4, Καλαϊτζής 6 (1), Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 8, Ματσαμάς 2, Νάντζφεϊ 8 (1), Λάνγκφορντ 15 (9ρ.).