Έκανε «σεφτέ» στις νίκες το Μαρούσι κόντρα στον Κολοσσό του Σιγάλα

Την πρώτη νίκη του στο εφετινό πρωτάθλημα της Greek Basketball League, πανηγύρισε ενώπιον του κοινού του το Μαρούσι. Η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε με 70-67 του Κολοσσού, για την 2η αγωνιστική, υποχρεώνοντας του «θαλασσί» στην δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (18-16 στο 10΄), οι φιλοξενούμενοι ενεργοποίησαν την άμυνά τους και περιορίζοντας τους γηπεδούχους στους 11 πόντους πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (29-37).

Το Μαρούσι αύξησε την παραγωγικότητα του στην τρίτη περίοδο, αλλά ο Κολοσσός είχε τις λύσεις για να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το 30΄ (50-52).

Στον επίλογο του αγώνα, το τρίποντο του Στόουβ έβαλε σε τροχιά νίκης το Μαρούσι (67-63 στο 38΄) και παρά τις προσπάθειες του Γκάουντλοκ, που είχε μειώσει σε 68-67 στα 8,6΄΄ για τη λήξη, ο Στόουβ δεν λάθεψε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οι Κάμερον Ρείνολντς και Τζόναθαν Στόουβ οδήγησαν την επίθεση του Αμαρουσίου με 19 και 21 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από τους Ροδίτες ξεχώρισε ο Άντριου Γκάουντλοκ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-37, 50-52, 70-67

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Λόρτος