Άθλος Σάκκαρη: Πέταξε εκτός το Nο.19 του κόσμου και συνεχίζει! (video)

Παίζοντας σπουδαίο τένις καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Ναόμι Οσάκα με 2-0 σετ και προκρίθηκε στο 2ο γύρο του Western & Southern Open.

Τεράστια νίκη- πρόκριση στον πρώτο γύρο του Western & Southern Open πέτυχε η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, καθώς, παίζοντας τένις κυριαρχίας, επικράτησε με σχετική ευκολία της Ναόμι Οσάκα σε straight sets.

Η Μαρία κέρδισε εύκολα το πρώτο σετ επί της αντιπάλου της με 6-3, ενώ στο δεύτερο τα πάντα κρίθηκαν στο tie-break, καθώς πιο μπροστά η 23χρονη συμπατριώτισσά μας είχε καταφέρει να σώσει 3 break points της αντιπάλου της. Εκεί, η Σάκκαρη ήταν πιο σταθερή στους κρίσιμους πόντους και, χάρη σ’ ένα αβίαστο λάθος της Οσάκα, κατάφερε να το «κλείσει» 7-6 (8) και να πάρει το ματς με 2-0, προκρινόμενη για πρώτη φορά στην καριέρα της στο δεύτερο γύρο του συγκεκριμένου τουρνουά.

Μ’ αυτή τη νίκη η Ελληνίδα τενίστρια πήρε… εκδίκηση για την ήττα της στο Indian Wells, όπου η 20χρονη τενίστρια από την Ιαπωνία- νούμερο 19 στην κατάταξη της WTA, θυμίζουμε- είχε πάρει τη νίκη με 6-1, 5-7, 6-1 και στη συνέχεια κατέκτησε τον τίτλο.

Επόμενος αντίπαλος της Μαρίας είναι Ανέτ Κονταβέιτ, που φιγουράρει στο νούμερο 30 της παγκόσμιας κατάταξης…