To αήττητο σερί του Άρη κόντρα στον Ατρόμητο μέσα από τη “ματιά” της λίγκας

To αήττητο σερί του Άρη κόντρα στον Ατρόμητο μέσα από τη “ματιά” της λίγκας.

Αναλυτικά όσα αναφέρονται στο επίσημο σάιτ της Super League:

Πέντε διαδοχικές αναμετρήσεις χωρίς ήττα στην έδρα του Ατρομήτου μετρά ο Άρης, ο οποίος μετά την ήττα του με 4-2 στις 9 Δεκεμβρίου 2018, έχει τρεις ισοπαλίες και δύο νίκες με αντίπαλο την ομάδα του Περιστερίου. Αν προστεθεί και η αναμέτρηση για το Κύπελλο Ελλάδος στις 13 Φεβρουαρίου 2020 όπου επικράτησε με 1-0, το σερί ανεβαίνει στους έξι αγώνες (τρεις νίκες – τρεις ισοπαλίες).

Βέβαια στις αναμετρήσεις και στις δύο έδρες, ο Ατρόμητος έχει καταφέρει την τελευταία πενταετία να πάρει δύο νίκες στη Θεσσαλονίκη και έτσι ο συνολικός απολογισμός στις δέκα τελευταίους αγώνες τους για το πρωτάθλημα είναι πέντε νίκες για τον Άρη, τρεις ισοπαλίες και δύο νίκες για τον Ατρόμητο.

Το 0-0 είναι το δημοφιλέστερο αποτέλεσμα στις μεταξύ τους αναμετρήσεις με γηπεδούχο τον Ατρόμητο, αφού χωρίς γκολ έχουν ολοκληρωθεί οι πέντε από τους 18 τους αγώνες εκεί. Υπάρχουν ακόμη δύο 1-1 και δύο 2-2.
Το παράδοξο είναι πως στις εννέα συνολικά νίκες που έχουν σημειώσει οι δύο ομάδες δεν υπάρχει καμία επανάληψη σκορ και όλες έχουν γίνει με διαφορετικά. Τα περισσότερα γκολ έχουν σημειωθεί στις νίκες με 4-2 του Ατρομήτου, αλλά και του Άρη, με την ευρύτερη εκτός έδρας νίκη της ομάδα της Θεσσαλονίκης να είναι με 2-4 στις 26 Δεκεμβρίου 1976.

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί πάλι σε πρεμιέρα πρωταθλήματος την περίοδο 2009-10 αλλά με γηπεδούχο τον Άρη, ο οποίος επικράτησε με 1-0.