PRESSARIS – LIVE: Ούνιξ Καζάν – Άρης 73-74 (ΤΕΛΙΚΟ)

Στο Καζάν συνεχίζεται η ευρωπαϊκή “περιπέτεια” του Άρη, με την πιο δύσκολη αποστολή, καθώς η Ούνιξ είναι το απόλυτο φαβορί για να κατακτήσει το Γιούροκαπ την φετινή περίοδο. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα (18:00) και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του με τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Ούνιοξ Καζάν – Άρης 73-74

45′ (8”) Άστοχος ο Γουότερς, άστοχος και ο Κολόμ…

45′ (41”)  Άστοχος ο Γουάιτ, άστοχος και ο Καϊμακόγλου (30”)

45′ Λάθος από τον Λάνγκφορντ, καλή άμυνα για τον Πελεκάνο…

44′ (1.06) Ο Μακ Νιλ σκοράρει και προηγείται (73-74).

44′ (1.27) Βολές από τον Λάνγκφορντ (73-72).

44′ Τρίποντο από τον Πελεκάνο και 71-72.

43′ Μειώνει ο Μακ Νιλ με λέι απ (71-69).

43′ Βολές για τον Καϊμακόγλου, από το 5ο φάουλ του Χάγκινς. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη. Ο Έλληνας φόργουορντ κάνει το 71-67.

43′ Τρίποντο του Καϊμακόγλου (69-67).

42′ Προβάδισμα στον Άρη με τον Χάγκινς (66-67).

42′ Ο Λάνγκφορντ κάνει το 66-65.

41′ Ο Γουότερς με 1/2 βολές κάνει το 64-65.

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ: Ούνιξ Καζάν – Άρης 64-64

40′ (1”) Τρίποντο του Καϊμακόγλου και 64-64. Παράταση… Κακή άμυνα του Άρη στην τελευταία επίθεση της Ούνιξ.

40′ (4”) Βολές για τον Γουότερς, 1/2 και 61-64. Τάιμ άουτ από τον Πασούτιν.

40′ (5,9”) Βήματα από τον Γκουμπάνοφ…

40′ (23”) Άστοχος ο Μακ Νιλ.

40′ (43”) Λάθος από τον Καϊμακόγλου. Τάιμ άουτ στο Καζάν.

40′ (59”) Άστοχος ο Μακ Νιλ.

39′ (1.10) Άστοχος ο Κολόμ.

39′ (1.34) Άστοχο 3π. ο Γουάιτ.

39′ Βολές για τον Γκουμπάνοφ (1.49), 1/2 και 61-63.

38′ (2.03) Ο Γουότερς κάνει το 60-63.

38′ (2.31) Ο Κολόμ κάνει το 60-61.

37′ Βολές για τον Γκουμπάνοφ, 1/2 και 58-61.

37′ Καλάθι και φάουλ από τον Γκουμπάνοφ, το σκορ γίνεται 57-61.

36′ Ο Γουάιτ κάνει το 55-61…

36′ Στις βολές και πάλι ο Λάνγκφορντ, 1/2 και 55-59.

36′ Απίστευτος Μακ Νιλ και 54-59!

36′ Βολές για τον Λάνγκφορντ, 2/2 και 54-57.

36′ Ο Γουάιτ με τρίποντο κάνει το 52-57!

35′ Γύρισε σε ζώνη ο Άρης (3-2) και είχε αποτέλεσμα η πρώτη άμυνα…

34′ Βρήκε ρυθμό ο Λάνγκφορντ και μειώνει (52-54).

34′ Βολές για τον Γουότερς, 2/2 και 50-54.

34′ Μειώνει στο καλάθι ο Λάνγκφορντ (50-52).

34′ Αντιαθλητικό του Χάγκινς στον Πονγκράσοφ, σωστό σφύριγμα. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη. 2/2 βολές από τον Ρώσο και 48-52. Η κατοχή στην Ούνιξ.

33′ Μειώνει ο Λάνγκφορντ (46-52).

33′ Ο Χάγκινς σκοράρει (44-52).

32′ Τέταρτο φάουλ από τον Ξανθόπουλο, στο παιχνίδι ο Γουότερς.

32′ Ο Καϊμακόγλου με βολές κάνει το 44-50.

Την ίδια ώρα, η Τράμπζονσπορ προηγείται της Μπούντουτσνοστ με 54-45 στο 27’…

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Ούνιξ Καζάν – Άρης 42-50

30′ Τεχνική ποινή στον Σίμτσακ για flopping. Βολή για τον Λάνγκφορντ και 42-50.

30′ Ο Σίμτσακ κάνει το 41-50!

28′ Τρίποντο από τον Μούρτο και 41-48!

28′ Ο Κολόμ σκοράρει (41-45)

27′ Ο Λάνγκφορντ κάνει το 39-45.

25′ Τρίποντο από τον Γουάιτ και 37-45!

25′ Ο Γουίλιαμς καρφώνει και μειώνει (37-42).

25′ Ο Μακ Νιλ κάνει το 35-42…

24′ Ο Γουίλιαμς κάνει το 35-40.

24′ Ο Γουότερς από μέση απόσταση εκτελεί (33-40).

23′ Μειώνει η Ούνιξ με τον Γκουμπάνοφ (33-38).

23′ Τρίποντο από τον Πελεκάνο και 31-38! Τάιμ άουτ άρον άρον από τον Πασούτιν…

22′ Ο Χάγκινς με όμορφη κίνηση σκοράρει για το 31-35.

21′ Ο Χάγκινς κάνει το 31-33.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ούνιξ Καζάν – Άρης 31-31

20′ Απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Μακ Νιλ (31-31).

20′ Τρίποντο από τον Μιλάκνις (31-28).

19΄Καταπληκτική ασίστ του Ξανθόπουλου, κάρφωμα του Χάγκινς και 28-28.

19′ Ο Κολόμ στον αιφνιδιασμό κάνει το 28-26.

18′ Βολές για τον Κολόμ, 2/2 και 26-26.

18′ Κάρφωμα του Χάγκινς στον αιφνιδιασμό από ασίστ του Ξανθόπουλου, ο Άρης μπροστά με 24-26.

17′ Ισοφαρίζει ο Χάγκινς με κίνηση στο λόου ποστ (24-24). Τάιμ άουτ από τον Πασούτιν.

17′ Ο Μακ Νιλ μειώνει με φόλοου σε 24-22.

16′ Βολές για τον Λάνγκφορντ, 1/2 και 24-20.

16′ Ο Γουάιτ με κάρφωμα μειώνει σε 23-20.

16′ Ο Γκουμπάνοφ ευστοχεί για το 23-18. Τάιμ άουτ για τον Πρίφτη.

15′ Ο Καϊμακόγλου με λέι απ κάνει το 21-18.

14′ Ο Κολόμ κάνει το 19-18.

6/21 σουτ για την Ούνιξ, 7/24 για τον Άρη. Πολύ άστοχες και οι δύο ομάδες.

13′ Ο Κοέν με επιθετικό ριμπάουντ κάνει το 17-18. Τάιμ άουτ από τον Πασούτιν.

12′ Ο Λάνγκφορντ κάνει το 17-16.

11′ Βολές για τον Ξανθόπουλο, 2/2 και 15-16.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Ούνιξ Καζάν – Άρης 15-14

10′ Τρίποντο του Κοέν και 15-14

10′ Ο Καϊμακόγλου με ντράιβ κάνει το 15-11.

10′ Ο Χάγκινς σκοράρει και μειώνει σε 13-11.

9′  Ο Μιλάκνις με λέι απ κάνει το 13-9.

9′ Μειώνει ο Μακ Νιλ σε 11-9.

9′ Βολές για τον Κολόμ και 11-7.

8′ Μειώνει ο Γουότερς (9-7).

7′ Ο Παραχούσκι με κάρφωμα κάνει το 9-5.

7′ 2/2 τρίποντα από τον Μιλάκνις και 7-5.

7′ Ο Μακ Νιλ κάνει το 4-5.

6′ Τρίποντο του Μιλάκνις και 4-3.

6′ Βολές για τον Γκουμπάνοφ και 1-3.

Πολύ καλή η άμυνα του Άρη, στην επίθεση υπάρχει αστοχία, αλλά τα σουτ που πήραν οι κίτρινοι είναι ελεύθερα και με καλές προϋποθέσεις.

3′ Τρίποντο από τον Μακ Νιλ και 0-3.

Χωρίς σκορ στο πρώτο δίλεπτο οι δύο ομάδες.

Η πεντάδα του Άρη: Γουότερς, Μακ Νιλ, Πελεκάνος, Γουάιτ, Χάγκινς.

Η πεντάδα της Ούνιξ Καζάν: Κολόμ, Λάνγκφορντ, Γουίλιαμς, Λικχοντέι, Γκουμπάνοφ.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ραντόικοβιτς (Κροατία) και Μπαουμάνις (Λετονία).

Υπάρχει τηλεοπτική κάλυψη του σημερινού αγώνα και από την ΕΡΤ3 και την ΕΡΤ HD, αλλά και από το Eurosport 2.

Τελευταία νίκη επί ρωσικής ομάδας ήταν στις 18 Μαρτίου 2003 επί της Κίμκι για το Τσάμπιονς Καπ, με σκορ 83-80 στο Αλεξάνδρειο. Τελευταία νίκη στην Ρωσία ήταν στις 11 Φεβρουαρίου 2003 και πάλι επί της Κίμκι με σκορ 79-75.

Η παράδοση δεν είναι με το μέρος του Άρη απέναντι σε ρωσικές ομάδες. Σε 19 αναμετρήσεις έχει μόλις πέντε νίκες, ένα παιχνίδι ήρθε ισόπαλο και έχει 13 ήττες.

Η σημερινή αντίπαλος του Άρη είναι η μόνη χωρίς ήττα στον Δ’ όμιλο. Ο Άρης έχει ρεκόρ 1-1, κερδίζοντας την προηγούμενη βδομάδα την Μπούντουτσνοστ με σκορ 75-57 στο Αλεξάνδρειο. Η Ούνιξ κέρδισε μέσα στην Πάνορμο την Μπάνβιτ με 85-79.