Premier League: Τρίποντο-αντίδοτο για τη Γιουνάιτεντ, απίθανη ανατροπή της Λέστερ

Μπορεί – και πάλι – να μην εντυπωσίασε, όμως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε τον τρόπο να γυρίσει τούμπα το ματς κόντρα στην Μπρέντφορντ και να επιστρέψει στις νίκες (2-1). Ανέτρεψε το 2-0 και πήρε τεράστιο τρίποντο κόντρα στη Σαουθάμπτον η Λέστερ (3-2).

Νίκ-οξυγόνο πήρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ», μετά το 2-1 απέναντι στην Μπρέντφορντ και μάλιστα με ανατροπή. Οι Μέλισσες πήραν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η ομάδα του Τεν Χαγκ απάντησε στην επανάληψη και πανηγύρισε μία πολύτιμη νίκη.

Με κύριο εκφραστή των επιθέσεών της τον Γκαρνάτσο, η Γιουνάιτεντ άρχισε να πιέζει μετά το πρώτο 20λεπτο και είχε ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ με τον Έρικσεν στο 34′ να αστοχεί απέναντι από τον Φλέκεν στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Η Μπρέντφορντ δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Ονάνα, ωστόσο πήρε το προβάδισμα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πίνοκ. Σε μία φάση όπου ο Ντε Λιχτ βρισκόταν εκτός γηπέδου για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες, μετά το χτύπημα που δέχθηκε στο κεφάλι μερικά λεπτά πριν, ο Πίνοκ πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στην επανάληψη, η… καρδιά του Τεν Χαγκ πήγε ξανά στη θέση της, αφού με το «καλημέρα» ο Γκαρνάτσο ισοφάρισε σε 1-1 (47′) τελειώνοντας ιδανικά τη σέντρα του Ράσφορντ στο δεύτερο δοκάρι με ωραίο σουτ στην κίνηση. Η ανατροπή για τους Κόκκινους Διαβόλους σημειώθηκε στο 62′ με τον Χόιλουντ. Η Γιουνάιτεντ πίεσε ψηλά κερδίζοντας την μπάλα, ο Φερνάντες με το τακουνάκι βρήκε τον Χόιλουντ που «έσκαψε» την μπάλα στέλνοντάς την στα δίχτυα του Φλέκεν για το 2-1. Η ομάδα του Τεν Χαγκ πίεσε και για τρίτο τέρμα, ωστόσο το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Νταλότ, Ντε Λιχτ, Έβανς (88′ Λίντελοφ), Μαρτίνες, Κασεμίρο (88′ Ουγκάρτε), Έρικσεν, Γκαρνάτσο (90+1′ Μαζράουι), Φερνάντες, Ράσφορντ, Χόιλουντ (74′ Ζέρκζι)