Marbella24horas: «Ο Λορέν Μορόν δε θα άφηνε τον Άρη να πέσει χωρίς μάχη»

Η εμφάνιση του Μορόν στο παιχνίδι με τη Λαμία αλλά και το γεγονός ότι ο Ισπανός του Άρη είναι μόνο πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα, ήταν τα σημεία αναφοράς σε ρεπορτάζ ισπανικής ιστοσελίδας.

Μεταξύ άλλων η ιστοσελίδα marbella24horas αναφέρει:

«Ο Λόρεν Μορόν έκανε σπουδαίο παιχνίδι στη νίκη του Άρη επί της Λαμίας. Ο επιθετικός από την Μαρμπέγια πέτυχε τα δύο γκολ που επέτρεψαν στην ομάδα του να ισοφαρίσει το… έλλειμμα δύο τερμάτων με το οποίο πήγε στην ανάπαυλα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβαλε άλλα δύο γκολ για να πάρει τη νίκη με 2-4» τονίζεται στο εισαγωγικό.

Συνεχίζοντας ο συντάκτης του κειμένου τονίζει:

«Η Λαμία κατάφερε να αιφνιδιάσει στην τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου, σημειώνοντας δύο γκολ που της επέτρεψαν να πάει στην ανάπαυλα με άνετο προβάδισμα και με πολύ επηρεασμένο τον Άρη.

Ωστόσο, ο Λόρεν δεν επρόκειτο να επιτρέψει στην ομάδα του να πέσει χωρίς μάχη και μόλις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, πήρε μια μπαλιά έξω από την περιοχή για να εξαπολύσει ένα θεαματικό σουτ που κάρφωσε την μπάλα στη γωνία του τερματοφύλακα Χατζηεμμανουήλ.

Ο Άρης αναζήτησε την ισοφάριση η οποία ήρθε στο 76ο λεπτό. Σπουδαίο παιχνίδι στη δεξιά πτέρυγα από τους Θεσσαλονικείς και τον Λόρεν που τελείωσε τη φάση στο πρώτο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι συνέχισε να είναι μονόλογος για τον Άρη, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε την επιστροφή με γκολ του Φατόρε και στα τελευταία λεπτά έκλεισε το ματς με το τελικό 2-4, έργο του Φετφαζίδη.

Με αυτά τα δύο γκολ, ο Λόρεν είναι ο μόνος πρώτος σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος με 19 γκολ, δύο μπροστά από τον Ελ Κάαμπι του Ολυμπιακού. Εξάλλου, με τις τρεις ασίστ που έχει, είναι ο παίκτης που έχει συμμετάσχει στα περισσότερα γκολ σε όλη τη σεζόν».