Europa League: Ήττα (3-1) του ΠΑΟΚ από την Γαλατά πριν το ντέρμπι με τον Άρη – Όλα τα αποτελέσματα

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν… όλα τα λεφτά της αναμέτρησης της Γαλατάσαραϊ με τον ΠΑΟΚ στο «Αλί Σαμί Γιεν», στο πλαίσιο της πρεμιέρας του League Phase του UEFA Europa League. Ο ΠΑΟΚ πριν το ντέρμπι της Κυριακής με τον Άρη, δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Πόλη, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1.

Έπειτα από ένα στείρο πρώτο μέρος, η ατυχία χτύπησε την πόρτα του Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα (48’ αυτογκόλ), για να ακολουθήσουν τα γκολ των Γιουνούς Αγκιούν (75’) και Μάουρο Ικάρντι (90’+5’) για τους γηπεδούχους. Ενδιάμεσα, ο Γιάννης Κωνσταντέλιας (67’) είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Η Λάτσιο πέτυχε την πιο «καθαρή» νίκη στο πρώτο «πιάτο» της πρεμιέρας της League Phase του Europa League, η Γιουνάιτεντ δεν απέφυγε τη «γκέλα» στη διοργάνωση, ενώ στα υπόλοιπα ματς επικράτησαν τα φαβορί.

Παρότι προηγήθηκε με τον Έρικσεν στο 35′ η Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να μπει… με το δεξί στο Europa League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη, 1-1, με την Τβέντε. Αποτέλεσμα, που δεν αποκλείεται να επιφέρει εξελίξεις στον πάγκο των «κόκκινων διαβόλων», με τον Έρικ Τεν Χαγκ να μην αισθάνεται, πλέον, καθόλου σίγουρος.

Οι «Λατσιάλι» φρόντισαν από νωρίς να δείξουν ποιος ήταν το «αφεντικό» της αναμέτρησης απέναντι στη Ντιναμό Κιέβου. Στο ουδέτερο «Βολκσπαρκστάντιον» του Αμβούργου, η ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι με δύο γκολ του Ντιά προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Μία νίκη που χρειαζόταν πάρα πολύ, λόγω της κακής εικόνας που έχει στο πρωτάθλημα Βελγίου στο ξεκίνημα της σεζόν, πέτυχε η Άρσεναλ με 2-1 επί της Φερεντσβάρος, ενώ η Σλάβια Πράγας με βασικό τον Χρήστο Ζαφείρη (αντικαταστάθηκε στο 80′ από τον Μιχέζ) ξεπέρασε ανώδυνα το εμπόδιο της Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία με το «καθαρό» 2-0.