Champions League: Ραφίνια σταμάτα δεν είναι πλέον πλάκα

Μέχρι την έναρξη της εφετινής σεζον ο Ραφίνια δεν είχε πετύχει ποτέ χατ-τρικ στην καριέρα του. Πλέον, έχει δύο αφού σήμερα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο εμφατικό 4-1 της Μπαρτσελόνα επί της Μπάγερν, για την 3η αγωνιστική του Champions League.

Ο 28χρονος Βραζιλιάνος πέτυχε τρία γκολ, όπως είχε κάνει και στο ξεκίνημα της σεζόν στο 7-0 επί της Βαγιαδολίδ και με 9 γκολ σε 13 ματς σε Ισπανία και Ευρώπη, οδεύει ολοταχώς για ρεκόρ καριέρας (15 γκολ με τη Γκιμαράες τη σεζόν 2017/18).

Μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής, στην κορυφή παραμένουν δυο αγγλικές ομάδες: η Άστον Βίλα και η Λίβερπουλ η οποία επικράτησε 1-0 της Λειψίας στη Γερμανία. Βασικός ήταν ο Κώστας Τσιμίκας ο οποίος είχε και συμμετοχή στο γκολ του Νούνιες. Ο Έλληνας διεθνής αντικαταστάθηκε στο 75΄ από τον Ρόμπερτσον.

Μεγάλη μάχη έγινε στη Λισαβόνα, όπου η Φέγενορντ επικράτησε 3-1 της Μπενφίκα του Βαγγέλη Παυλίδη, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 72΄ από τον Καμπράλ.

Στο Μάντσεστερ, η Σίτι επικράτησε εύκολα 5-0 της Σπάρτα Πράγας με δυο γκολ του Χάαλαντ, το δεύτερο για highlight. Έτσι, το νορβηγικό φαινόμενο έφτασε τα 44 γκολ σε μόλις 42 συμμετοχές στο Champions League, ξεπερνώντας στη λίστα των All Time Scorers τους Νεϊμάρ, Ντελ Πιέρο (43), ενώ χρειάζεται ακόμα έξι για να μπει στην πρώτη δεκάδα. Και είναι μόλις 24 ετών!

Τεράστια νίκη πέτυχε η Λιλ στη Μαδρίτη με 3-1 επί της Ατλέτικο, παρότι δέχτηκε γκολ από τα… αποδυτήρια, λόγω πολύ σοβαρού ατομικού λάθους. Όμως, ο Τζόναθαν Ντέιβιντ ήταν η «χρυσή αλλαγή» της γαλλικής ομάδας και με δύο δικά του γκολ «σφράγισε» τη νίκη.

Με γκολ του Τιράμ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ίντερ νίκησε 1-0 τη Γιουνγκ Μπόις στη Βέρνη. Αποτέλεσμα που αδικεί την προσπάθεια του γκολκίπερ των γηπεδούχων, Νταβίντ Φον Μπάλμος ο οποίος πραγματοποίησε πολλές επεμβάσεις, ανάμεσα στις οποίες καταπληκτική διπλή σε πέναλτι του Αρναούτοβιτς στο 48΄.