Ο ωραίος (Τζέιμς), έγινε μοιραίος και ο Άρης “αυτοκτόνησε” (78-72)

Ο Άρης έχασε ένα δικό του παιχνίδι στη Τσεχία από τη Νίμπουρκ, με σκορ 78-72, παρότι βρέθηκε να προηγείται δύο λεπτά πριν το τέλος με 72-67! Μοιραίος παίκτης για τους κίτρινους ο… κορυφαίος ως το 39′ Ντομινίκ Τζέιμς που έκανε ανόητο αντιαθλητικό φάουλ και βήματα στην πιο κρίσιμη επίθεση του Άρη. Οι κίτρινοι για να προκριθούν χρειάζονται νίκη την επόμενη Τρίτη επί της Ρουντούπις στο Αλεξάνδρειο!

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και με 2/2 τρίποντα του Ρον Ντέιβις προηγήθηκε με 8-4 (3′) και 10-6 (4′). Η Νίμπουρκ αντέδρασε άμεσα με τον Σίμονς πρωταγωνιστή. Έκανε σερί 12-0 και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 18-10 (7′), εκμεταλλευόμενη τα επιθετικά ριμπάουντ που έδωσαν περισσότερες κατοχές. Παρόλ’ αυτά ο Άρης δεν πανικοβλήθηκε και με τον Τζέιμς να παίρνει προσπάθειες στο τελευταίο λεπτό μείωσε σε 20-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η είσοδος στο παιχνίδι των Βεργίνη, Μαυραειδή και Κερούς έδωσε άλλη ενέργεια στην άμυνα. Ο Άρης κράτησε τους Τσέχους για πέντε λεπτά χωρίς καλάθι και με σερί 10-0 προηγήθηκε με 26-20 (15′). Η Νίμπουρκ πήγε το παιχνίδι στην επαφή, κέρδισε βολές και σταδιακά ξαναμπήκε στο παιχνίδι, πάλι με όπλο το επιθετικό της ριμπάουντ (12 στο πρώτο μέρος). Προηγήθηκε με 27-26 (18′) και έκλεισε το ημίχρονο στο 34-31, όμως ο Άρης ήταν η ομάδα που ήλεγχε τον ρυθμό και αυτό ήταν το σημαντικό.

Στη τρίτη περίοδο οι Τσέχοι ξέφυγαν με 49-43, όμως ο εκπληκτικός Τζέιμς κράτησε όρθιο τον Άρη και με προσωπικές ενέργειες του οι κίτρινοι ισοφάρισαν σε 51-51 και έκλεισαν το δεκάλεπτο ένα καλάθι πίσω (55-53).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο. Ο Τζέιμς σκόραρε κατά βούληση και κρατούσε τον Άρη όρθιο. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 72-67 στο 38′ αλλά δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα! Ο Σίμονς με τρίποντο μείωσε σε 72-70 και στην επόμενη επίθεση των Τσέχων ο Τζέιμς έκανε ανόητο αντιαθλητικό φάουλ στον Μπέντα. Αυτός έβαλε μία βολή (72-71) και στην επαναφορά ο Πούμπρλα έδωσε το προβάδισμα στη Νίμπουρκ με 73-72 (44”). Ο Τζέιμς έκανε βήματα στα 28”, ο Έιμπραμς έβαλε τις βολές για το 75-72 (23”) και ο Τσαλδάρης αστόχησε σε τρίποντο (17”). Ο Σίμονς ήταν άστοχος στις βολές που κέρδισε (14”), όμως ο Άρης έχασε άλλο ένα επιθετικό ριμπάουντ (από τον Γουίλσον) και εκεί τελείωσε το παιχνίδι…

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 34-31, 55-53, 78-72.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ: Μπέντα 14 (13ρ.), Σοκολόφσκι, Πούμπρλα 13 (3ρ., 3ασ.), Λόρενς 11 (8ρ., 4ασ.), Έιμπραμς 7 (1), Νέτσας, Σίμονς 22 (2), Γουίλσον 3 (7ρ.), Λένζλι, Νέιμικ 8 (6ρ.).

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 2, Κερούς 6 (6ρ.), Ταπούτος 4 (11ρ., 3ασ., 2κλ.), Τζέιμς 28 (12/13β., 8/12δπ., 0/5τρ., 4ρ., 4ασ.), Ντέιβις 6 (2), Κρούσιτς, Μπόγρης 10 (7ρ., 2κοψ.), Μάλντροου 7 (4ρ., 4κοψ.), Τσαλδάρης 8 (2), Βεργίνης 1.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό, όπως σας την παρουσίασε το PRESSARIS

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!