Άρης 4X4 με δεύτερο σερί περίπατο!

Ο Άρης συνέχισε τους… περιπάτους του στην Α1. Μετά τον ΠΑΟΚ, οι κίτρινοι κέρδισαν το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά με σκορ 90-69, έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες και συνεχίζουν την πορεία τους με στόχο την κατάκτηση της 6ης θέσης στην κανονική διάρκεια. Μεγάλο “όπλο” των κίτρινων ήταν η φροντ λάιν, αφού οι ψηλοί πέτυχαν τους 52 από τους 90 πόντους της ομάδας!

Πολύ ανοικτό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Οι κίτρινοι ξεκίνησαν καλύτερα, είχαν τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκαν με 11-5 (4′), περνώντας επιτυχώς τη μπάλα στον Κρούσιτς (3/3δπ.), όμως δεν μπόρεσαν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας. Το Μαρούσι στηρίχτηκε στον εξαιρετικό Μάκη Νικολαϊδη (17π. στο α’), μείωσε σε 17-15 (7′) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-21 υπέρ του Άρη. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την καλή μέρα του Νικολαϊδη και την αδράνεια σε συγκεκριμένες φάσεις των παικτών του Αλεξανδρή και προηγήθηκαν με 31-30 (15′), όμως από εκεί και πέρα ο Άρης με επιθετική πολυφωνία ανέβασε την απόδοσή του, προηγήθηκε με 37-31 (17′) και έκλεισε το πρώτο μέρος στο 44-39.

Τα πάντα τελείωσαν στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Άρης προηγήθηκε γρήγορα με 49-39 (31′) και 57-42 (25′), βάζοντας τις βάσεις για την εύκολη επικράτηση. Το Μαρούσι προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν είχε τις λύσεις για να… επιστρέψει. Ο Άρης προηγήθηκε με 70-56 στο 30′ και στην τέταρτη περίοδο οι ψηλοί του έκαναν πάρτι στις δύο ρακέτες, σκοράροντας συνεχόμενα καλάθια. Μετά το 34′ όταν και η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους (63-72), οι κίτρινοι πίεσαν στην άμυνα και έφτασαν άνετα στο τελικό 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-44, 56-70, 69-90.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Σακελαρίου 4, Δεμερτζής 11 (6ασ., 4κλ.), Νικολαϊδης 21 (2), Ακεψιμαϊδης 8 (4ασ.), Παπαφλωράτος, Κανονίδης 11 (2), Τσόντζος 10, Μανδαλβάνος, Αλεξίου, Καλογιαννίδης, Αγραβάνης 4.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 10 (2/2β., 1/1δπ., 2/2τρ.), Κερούς, Ταπούτος 14 (2/2β., 3/7δπ., 2/4τρ., 9ρ., 4ασ.), Τσαϊρέλης 12 (6/8δπ.), Ντέιβις 12 (2/2β., 2/4δπ., 2/6τρ., 7ρ., 4ασ.), Κρούσιτς 10 (5/5δπ.), Μποχωρίδης, Μπόγρης 9 (3ασ.), Μάλντροου 7 (7ρ., 2κοψ.), Τσαλδάρης 10 (2/3δπ., 2/5τρ., 3ασ.), Βεργίνης 6 (4ρ.), Δήμας.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό όπως σας την παρουσίασε live το PRESSARIS

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!