LIVE: Παναθηναϊκός – Άρης 83-68 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης ρίχνεται σε λίγη ώρα στη μάχη των πλέι οφ έχοντας απέναντί του τον πρωταθλητή και κυπελλούχο Ελλάδας και πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό. Οι κίτρινοι έχουν σαφέστατα πολύ δύσκολη αποστολή στο ΟΑΚΑ, έχουν όμως και την ευκαιρία να ολοκληρώσουν μια χρονιά με πολλά προβλήματα, με ψηλά του κεφάλι. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει όλες τις λεπτομέρειες του πρώτου αγώνα της σειράς. Μείνετε συντονισμένοι!

Παίξε μπάλα στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ! Πόνταρε στην expekt.com, με Bonus εγγραφής 125 €!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Παναθηναϊκός – Άρης 83-68

40′ Βολές για τον Βεργίνη και 83-68.

40′ Ο Μάριτς με 2/2 βολές διαμορφώνει το 83-65.

40′ Ο Βεργίνης σκοράρει και γράφει το 82-65.

40′ Ο Τσαϊρέλης με 1/2 βολές κάνει το 82-63.

39′ Ο Καλάθης σκοράρει και κάνει το 82-62.

39′ Ο Βεργίνης με βολές κάνει το 80-62.

38′ Ο Σάτο βρίσκει στόχο και ο Παναθηναϊκός προηγείται με 80-60.

38′ Σκοράρει ο Μάλντροου (78-60).

37′ Ο Τσαϊρέλης απαντάει άμεσα (78-58).

37′ Ο Μάριτς ευστοχεί (78-56).

36′ Ο Βεζένκοφ μπήκε στο γήπεδο και σκοράρει (76-56).

36′ Ο Μάριτς σκοράρει και κάνει το 76-54.

35′ Νέο καλάθι από τον Τσαϊρέλη και 74-54.

35′ Ο Βεργίνης σκοράρει και κάνει το 74-52.

34′ Ο Καλάθης με λέι απ κάνει το 74-50.

33′ Καλάθι και φάουλ του Μάριτς (72-50).

33′ Ο Κερούς ευστοχεί και μειώνει σε 69-50.

Από το 40-46 στο 22′ ο Άρης δέχτηκε σερί 29-2 μέσα σε 10 αγωνιστικά λεπτά.

32′ Εύστοχος από τα 6,75μ. ο Γιασικεβίτσιους και 69-48. Τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

31′ Ο Γιασικεβίτσιους σκοράρει και κάνει το 66-48.

Ο Άρης σκόραρε μόλις πέντε πόντους στην τρίτη περίοδο, πέτυχε μόλις ένα καλάθι με τον Ντέιβις και δεν βρήκε λύσεις στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Παναθηναϊκός – Άρης 64-48

30′ Τρίποντο του Λόγκαν στην εκπνοή και 64-48.

30′ Ο Καλάθης κάνει το 61-48.

30′ Ο Τσαϊρέλης μειώνει σε 59-48 με 1/2 βολές.

29′ Ο Ντέιβις με 1/2 βολές κάνει το 59-47.

Ο Χρήστος Ταπούτος έχει αγωνιστεί μόλις 2.36, δεν μπήκε καθόλου στο δεύτερο μέρος…

28′ Ο Γιασικεβίτσιους κάνει το 59-46.

28′ Ο Παναθηναϊκός με τον Σμιθ να σκοράρει σε τρίποντο παίρνει διαφορά 11 πόντων (57-46).

27′ Ο Γιασικεβίτσιους σκοράρει και κάνει το 54-46.

Χωρίς σκορ ο Άρης για τέσσερα λεπτά, ο Αλεξανδρής ψάχνει λύσεις στην επίθεση.

26′ Βολές του Λόγκαν και 52-46. Το σερί του Παναθηναϊκού έφτασε στο 12-0 σε 4 λεπτά.

26′ Ο Καϊμακόγλου με 1/2 βολές κάνει το 50-46.

25′ Ο Καϊμακόγλου με λέι απ κάνει το 49-46.

24′ Τρίποντο του Λόγκαν, ο Παναθηναϊκός αντιδράει (47-46) και ο Αλεξανδρής καλεί τάιμ άουτ.

23′ Μειώνει ο Παναθηναϊκός με τον Διαμαντίδη σε 44-46.

23′ Ο Λόγκαν μειώνει σε 42-46.

22′ Βολές για τον Κερούς, ο Άρης στο +6 (40-46).

22′ Ο Ντέιβις σκοράρει, ο Άρης μπροστά με 40-45.

21′ Βολές για τον Λόγκαν, ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 40-43.

Ο Άρης είναι καταπληκτικός στο α’ μέρος, έχει σε πολύ καλή μέρα τον Σαμ Μάλντροου (13π.) και τους Βεργίνη, Ντέιβις, Κρούσιτς με 7 πόντους και δικαίως προηγείται μέσα στο ΟΑΚΑ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Παναθηναϊκός – Άρης 38-43.

20′ Βολές για τον Καϊμακόγλου, ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 38-43.

20′ Καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ στον αιφνιδιασμό με τον Τσαϊρέλη και 37-43!

19′ Βολές για τον Βεργίνη και ο Άρης μπροστά με 37-41.

19′ Μειώνει ο Παναθηναϊκός σε 37-39 με τον Διαμαντίδη.

19′ Ο Κρούσιτς σκοράρει από τη γραμμή των βολών και κάνει το 35-39.

18′ Μειώνει με κάρφωμα ο Μπατίστ (35-37).

17′ Νέο κάρφωμα του Κερούς και 33-37!

16′ Εντυπωσιακό κάρφωμα του Κερούς, κερδίζει και φάουλ και ο Άρης μπροστά με 33-35!

16′ Ο Σάτο στον αιφνιδιασμό κάνει το 33-32. Τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

16′ Σκοράρει ο Καϊμακόγλου μετά από επιθετικό φάουλ (31-32).

16′ Απαντάει άμεσα με τρίποντο ο Μάλντροου και κάνει το 29-32.

15′ Ισοφαρίζει ο Τσαρτσαρής σε 29-29.

14′ Μειώνει ο Διαμαντίδης με τρίποντο σε 27-29.

14′ Νέο καλάθι για τον Άρη, με τον πολύ καλό Μάλντροου και το σκορ γίνεται 24-29! Τάιμ άουτ για τον Ομπράντοβιτς.

14′ Προβάδισμα για τον Άρη με τρίποντο του Βεργίνη (24-27).

13′ Βολές για τον Μάλντροου, ο Άρης ισοφαρίζει σε 24-24.

13′ Με βολές του Τσαρτσαρή το σκορ γίνεται 24-22.

12′ Ισοφαρίζει ο Άρης με τον Μάλντροου (22-22).

11′ Ο Γιασικεβίτσιους σκοράρει και κάνει το 22-20.

11′ Ο Μπόγρης ισοφαρίζει σε 20-20.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Παναθηναϊκός – Άρης 20-18

10′ Ο Βεργίνης μειώνει σε 20-18.

10′ Ο Καλάθης με 1/2 βολές κάνει το 20-16.

9′ Ο Γιασικεβίτσιους ευστοχεί και κάνει το 19-16.

9′ Ο Ντέιβις μειώνει με βολές σε 17-16.

8′ Ο Μάριτς με 1/2 βολές κάνει το 17-14.

8′ Ο Κρούσιτς δίνει λύσεις μέσα στη ρακέτα και μειώνει σε 16-14 με καλάθι και φάουλ.

7′ Μία βολή για τον Διαμαντίδη και 16-11.

7′ Ο Μάλντροου καρφώνει και μειώνει σε 15-11.

7′ Λέι απ από τον Σμιθ, ο Παναθηναϊκός κάνει το 15-9.

6′ Ο Μπατίστ σκοράρει, κερδίζει και φάουλ. Ο Παναθηναϊκός μπροστά με 13-9.

5′ Ο Περπέρογλου με νέο λέι απ γράφει το 10-7, απαντάει άμεσα ο Μάλντροου (10-9).

5′ Ο Κρούσιτς μειώνει σε 8-7.

Ο Άρης ξεκίνησε καλά, αλλά στις τελευταίες επιθέσεις δεν έχει τις λύσεις στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

4′ Άστοχος ο Κερούς, κάρφωμα του Μπατίστ και 8-5. Τάιμ άουτ από τον Βαγγέλη Αλεξανδρή.

4′ Λέι απ από τον Περπέρογλου, ο Παναθηναϊκός παίρνει το προβάδισμα με 6-5.

Ο αγώνας δεν μεταδίδεται τηλεοπτικά, γιατί η ΕΡΤ αποφάσισε να δείξει την σειρά του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ!

3′ Μειώνει ο Λόγκαν σε 4-5.

2′ Νέο καλάθι του Ντέιβις, ο Άρης μπροστά με 2-5.

2′ Τρίποντο του Ντέιβις, ο Άρης προηγείται με 2-3.

1′ Ο Σμιθ με βολές έκανε το 2-0.

Η πεντάδα του Άρη: Βεργίνης, Ντέιβις, Κερούς, Τσαϊρέλης, Μάλντροου.

Η πεντάδα του Παναθηναϊκού: Διαμαντίδης, Λόγκαν, Περπέρογλου, Σμιθ, Μπατίστ.

Η 12αδα του Άρη: Μαυραειδής, Κερούς, Ταπούτος, Τσαϊρέλης, Ντέιβις, Κρούσιτς, Μποχωρίδης, Μπόγρης, Μάλντροου, Βεργίνης, Δήμας, Βεζένκοφ.

Η 12αδα του Παναθηναϊκού: Μάριτς, Περπέρογλου, Μπατίστ, Λόγκαν, Σάτο, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Καλάθης Ν., Βουγιούκας, Σμιθ, Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους.

Η παράδοση είναι συντριπτικά υπέρ του Παναθηναϊκού σε επίπεδο πλέι οφ, αφού οι πράσινοι μετρούν έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες επί του Άρη, όλες σε ημιτελική φάση.