Αντίο στο πρωτάθλημα, τα βλέμματα στις διοικητικές εξελίξεις

Ο Άρης έχασε από τον Παναθηναϊκό με σκορ 88-65 στο Αλεξάνδρειο και είπε πρόωρα αντίο από το πρωτάθλημα. Οι κίτρινοι ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, όμως όταν ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές δεν είχαν λύσεις. Πλέον όλα τα βλέμματα στρέφονται στις διοικητικές εξελίξεις…

Παίξε μπάλα στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ! Πόνταρε στην expekt.com, με Bonus εγγραφής 125 €!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και πάλι – όπως στον πρώτο αγώνα – αρκετά ισορροπημένο, γιατί ο Άρης μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεσή του. Ο Παναθηναϊκός είχε μεν το προβάδισμα (7-13 στο 4, 10-15 στο 5′), όμως ο Άρης δεν τον άφησε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Το 18-21 στην πρώτη περίοδο έδωσε στους κίτρινους δύναμη να συνεχίσουν την προσπάθειά τους, αλλά ο Παναθηναϊκός – και με την ανοχή των διαιτητών – βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει. Στο 13′ η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (21-31), ενώ στο 15′ έφτασε στους 15 πόντους (24-39). Σε αυτό το διάστημα ο Άρης παρέμεινε “εγκλωβισμένος” επιθετικά και δεν είχε λύσεις για τον Σάτο και τον Καϊμακόγλου. Με πολύ καλό τον Σαμ Μάλντροου και δύο, τρεις καλές άμυνες οι κίτρινοι βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν σε 31-39 (18′), λίγο πριν το ημίχρονο (36-46).

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι με εύστοχα τρίποντα κατάφεραν να προηγηθούν με 38-55 (25′) και 41-57 (26′), έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 53-68 και στην τέταρτη περίοδο δεν άφησαν περιθώρια στον Άρη να αντιδράσει. Στο 35′ το σκορ έγινε 57-81 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν…

Τα δεκάλεπτα: 18-31, 36-46, 53-68, 65-88.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 3, Κερούς 7 (1), Ταπούτος 6 (1), Τσαϊρέλης 5, Ντέιβις 4, Κρούσιτς 1, Μποχωρίδης, Μπόγρης 16 (10/12β., 3/7δπ., 8ρ.), Μάλντροου 9 (5ρ.), Βεργίνης 9 (5ασ.), Δήμας 3 (1), Βεζένκοφ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μάριτς 4, Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 8, Λόγκαν 13 (2), Σάτο 11 (2), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 7 (1), Βουγιούκας 7, Καλάθης 5 (1), Σμιθ 10 (8ρ.), Καϊμακόγλου 8 (7ρ.), Γιασικεβίτσιους 10 (9ασ.).

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την παρουσίασε live το PRESSARIS λεπτό προς λεπτό