Κάταγμα περόνης και χειρουργείο ο Αντλί

Εκτός από την πρώτη απώλεια βαθμών στη League Phase του Champions League, το χθεσινό (23/10) 1-1 της Λεβερκούζεν με την Μπρεστ στο στάδιο «Ρουντουρού» της Γκινγκάμπ επιφύλαξε ακόμη ένα πλήγμα για την πρωταθλήτρια Γερμανίας.

Ο Αμίν Αντλί, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, τραυματίστηκε σοβαρά και αντικαταστάθηκε στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, με τις εξετάσεις να επιβεβαιώνουν ότι έχει υποστεί κάταγμα περόνης στο αριστερό πόδι. Σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση της Μπάγερ, ο 24χρονος Μαροκινός ακραίος θα χειρουργηθεί αργότερα σήμερα (24/10) και δεν πρόκειται να επιστρέψει στα γήπεδα τουλάχιστον ως το τέλος του 2024.

Ο Αντλί, ο οποίος αγωνίζεται στη Λεβερκούζεν από το 2021, συνεισέφερε με 10 γκολ σε 42 αγώνες στην περσινή ονειρική χρονιά της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο, που πανηγύρισε το νταμπλ στη Γερμανία και έφτασε ως τον τελικό Europa League, ενώ φέτος είχε συμμετοχή και στα έντεκα επίσημα παιχνίδια της Μπάγερ, χωρίς να σκοράρει.