Ονειρική βραδιά για την Ντόρτμουντ – Ξέσπασε η Μπαρτσελόνα

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ βρέθηκε σε απίθανο βράδυ και διέλυσε τη Σέλτικ με 7-1, πετυχαίνοντας πέντε γκολ στο ημίχρονο ενώ ο Αντεγέμι έκανε χατ-τρικ σε 31 λεπτά.

Στο 7’ ο Τσαν με πέναλτι έκανε το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους», αλλά δύο λεπτά μετά ο σκόρερ δεν έδιωξε καλά, η μπάλα βρήκε στον Μαέντα και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Η απάντηση της Ντόρτμουντ όμως ήταν άμεση καθώς από ασίστ του Μπράντ ο Αντεγέμι έκανε το 2-1 στο 11’ έχοντας ευνοηθεί και από μία κόντρα.

Στο 29΄ο ίδιος με έναν κεραυνό πέτυχε το 3-1 και στο 40’ ο Γκιρασί με πέναλτι έκανε το 4-1. Πριν τελειώσει όμως το ημίχρονο η Ντόρτμουντ βρήκε ακόμη ένα γκολ όταν στο 42’ από λάθος της άμυνας η μπάλα στρώθηκε στον Αντεγέμι που με σουτ έγραψε το 5-1 και έκανε χατ-τρικ.

Το μαρτύριο της Σέλτικ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Από ασίστ του Σλότερμπεκ ο Γκιρασί από κοντά έκανε το 6-1 στο 66’ και στο 79’ ο Ενμετσά με δυνατό συρτό σουτ άφησε άγαλμα τον Σμάιχελ για το 7-1. Αυτή είναι μάλιστα η πιο ευρεία νίκη της Ντόρτμουντ στην ιστορία της στα Κύπελλα Ευρώπης.

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Σλότερμπεκ, Αντόν, Ριέρσον, Γιαν Κόουτο (61’ Μπενσεμπαϊνί), Γκρος (61’ Ενμετσά), Τσαν, Αντεγέμι (48’ Ντουρανβίλ), Μπραντ (61’ Μπάιερ), Γκίτενς, Γκιρασί (69’ Ζάμπιτσερ).

Σέλτικ: Σμάιχελ, Τέιλορ (46’ Βέιλ), Σκέιλς, Τράστι, Τζόνστον (86’ Ράλστον), Ένχελς, ΜακΓκρέγκορ, Πάουλο Μπερνάρντο (46’ Χατάτε), Μαέντα, Κουν (63’ Ίντα), Φουρουχάσι (63’ Χιούν Γιουν).

Σίτι και Μπαρτσελόνα φρόντισαν να «καθαρίσουν» από νωρίς τις αναμετρήσεις τους απέναντι σε Σλόβαν Μπρατισλάβας (4-0) και Γιουνγκ Μπόις (5-0) αντίστοιχα, με τους «μπλαουγκράνα» να αντιδρούν άμεσα μετά τη «βαριά» -πρώτη- ήττα στη La Liga από την Οσασούνα (4-2).

Ντέρμπι… στα χαρτιά ήταν αυτό ανάμεσα στην Άρσεναλ και στην Παρί Σεν Ζερμέν. Οι «κανονιέρηδες» εκμεταλλεύτηκαν την τραγική βραδιά του Τζανλουΐτζι Ντοναρούμα, σκόραραν δύο φορές στο πρώτο 45λεπτο κι από κει και πέρα με σωστή διαχείριση πέτυχαν την πρώτη τους νίκη, μετά το 0-0 της πρεμιέρας με την Αταλάντα.

Η Λεβερκούζεν με το γκολ του Μπονιφέις έκανε το 2Χ2 στη διοργάνωση επικρατώντας 1-0 της Μίλαν, η οποία μετά από δύο ματς δεν έχει ακόμη βαθμό (ηττήθηκε στην πρεμιέρα με 3-1 από τη Λίβερπουλ), ενώ η Αϊντχόφεν αν και ήταν καλύτερη παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία στην αήττητη μέχρι τώρα σε όλες τις διοργανώσεις, Σπόρτινγκ Λισαβόνας (1-1).