Στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς κόντρα στον Τζόκοβιτς! (video)

Μόνο στο πρώτο σετ συνάντησε αντίσταση ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Αργεντινό Σεμπαστιάν Μπάες, στους «16» του απλού Ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις του Παρισιού.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 7-5, 6-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου απέναντί του θα βρει είτε τον Νόβακ Τζόκοβιτς είτε τον Ντόμινικ Κέπφερ.

Ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε το ματς με 61% περασμένα πρώτα service, κερδίζοντας το 89% των πόντων (32/36) και το 26% στο δεύτερο (6/23), εκμεταλλεύτηκε τις 5 από τις 7 ευκαιρίες για break, σημείωσε 11 winners, ενώ είχε και 19 αβίαστα λάθη.

O 37χρονος Σέρβος, Νο.2 στον κόσμο, απέκλεισε με 7-5, 6-3 τον 30χρονο Γερμανό (Νο.80) και συνεχίζει την πορεία προς το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο, που τόσο λείπει από την πλούσια συλλογή του!

Όπως και ο Στέφανος κόντρα στον Σεμπαστιάν Μπάες, ο Νόλε δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, αλλά όταν μπήκαν τελικά οι βάσεις για τη νίκη του, δεν είχε πρόβλημα στη συνέχεια να… αποτελειώσει τον αντίπαλό του.