Πρώτη ήττα για την Εθνική Παίδων στο Β’ όμιλο του Ευρωπαϊκού

Η Εθνική Παίδων Volley αν και ξεκίνησε δυναμικά, γνώρισε την ήττα στο δεύτερο παιχνίδι της, στο Β’ όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που λαμβάνει χώρα στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας.

Μετά από ένα συναρπαστικό πρώτο σετ που κατέκτησαν οι Έλληνες παίκτες με 25-22, ακολούθησαν τρία ακόμα γεμάτα ένταση σετ. Στο δεύτερο και τρίτο σετ, οι Βέλγοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Ελλήνων, κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να προηγηθούν με 2-1.

Στο τέταρτο σετ, η Εθνική μας ομάδα έδειξε ψυχή και πάθος, φτάνοντας μέχρι και την ισοφάριση στους 24 πόντους. Δυστυχώς, ένα λάθος στο σερβίς στέρησε από τους Έλληνες παίκτες την ευκαιρία για νίκη, χαρίζοντας το σετ και το παιχνίδι στους Βέλγους με 25-23.

Η ήττα αυτή δεν λυγίζει το ηθικό της Εθνικής Παίδων, η οποία αύριο Παρασκευή (12/7, 15:00) ρίχνεται στη μάχη απέναντι στην Τσεχία, διεκδικώντας μια σημαντική νίκη.

Τα σετ: 3-1 (18-25, 25-22, 25-23, 25-23) σε 104′

ΒΕΛΙΟ (Μίκι Μογιαέρτ): Ουμπέρτ 19 (15/45 επ., 4 άσσοι), Σπέλτινξ 14 (12/31 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.-30% άριστες), Ράουβοενς 6 (3/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βανμπροκχόβεν 11 (8/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στρόμπε 17 (17/36 επ., 53% υπ-20% άριστες), Στόλιαρ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ) / Παρμεντιέρ (λ, 55% υπ.-17% άριστες(, Βερμάριεν.

ΕΛΛΑΔΑ (Γρηγόρης Ρουσάκης): Αραπάκης 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Αρμάος 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 23% υπ. – 09% άριστες), Μαντελίδης 7 (7/22 επ., 41% υπ. – 09% άριστες), Δέρβας 7 (5/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μούχλιας 22 (19/44 επ., 3 μπλοκ), Μπόνιας 7 (5/8 επ., 2 άσσοι) / Γκρίλλας (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Γκοτσίδης (λ), Καραπέτσας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Κουβαράς 3 (3/8 επ.), Γεωργούντζος.