Ιδανικός αυτόχειρας στο Παλέ, έχασε δικό του παιχνίδι ο Άρης (63-65) από τον Πανιώνιο!

Ο Άρης έχασε άλλο ένα δικό του παιχνίδι! Οι κίτρινοι δεν είχαν καθαρό μυαλό στο τέλος, ούτε στον αγωνιστικό χώρο, ούτε στον πάγκο, έκαναν λάθος επιλογές σε κρίσιμα σημεία και ηττήθηκαν από τον Πανιώνιο με 65-63 παρότι είχαν προηγηθεί με 12 πόντους διαφορά και κράτησαν τον αντίπαλό τους στους 20 πόντους στο πρώτο μέρος!

Η άμυνα ήταν… εκεί στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης “έπνιξε” τον Πανιώνιο, δεν τον άφησε να κάνει παιχνίδι και εκεί έχτισε την υπέρ του διαφορά. Οι κίτρινοι ανάγκασαν τον αντίπαλό τους να έχουν 8/33 σουτ εντός παιδιάς (7/29δπ., 1/5τρ.) και 10 λάθη και παρότι επιθετικά κυμάνθηκαν σε μέτρια επίπεδα, είχαν τις λύσεις για να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας.

Με κορυφαίο παίκτη τον Γιάννη Αθηναίου – δεν του έδωσε το χέρι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πριν τον αγώνα – οι κίτρινοι έκαναν σερί 6-0 στο φινάλε της πρώτης περιόδου και μετέτρεψαν το 9-11 σε 16-11 (10’), ενώ στις αρχές της δεύτερης περιόδου το σερί διευρύνθηκε στο 9-0 (18-11 στο 11’).

Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να αντιδράσει στην άμυνα του Άρη, ο Μακ Κόλουμ ήταν εκτός κλίματος αγώνα και κάποιες προσπάθειες και μόνο ο Σκορδίλης αποτέλεσε κατά κάποιο τρόπο απειλή για το καλάθι του Άρη! Από αυτό και μόνο αντιλαμβάνεται κανείς πώς ο Άρης εγκλώβισε τον Πανιώνιο, που πήρε πόντους μόνο από τέσσερις παίκτες.

Ο Αθηναίου στο 16’ έκανε το 24-15, ο Μποχωρίδης στο 18’ έγραψε το 27-18 και το ημίχρονο έκλεισε με 29-20, αν και θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη διαφορά αν ήταν πιο εύστοχος ο Ασημακόπουλος.

Ο Πανιώνιος αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κάρτερ με τρίποντα και ο Ντούβνιακ με διεισδύσεις “πλήγωσαν” την άμυνα του Άρη, που δεν μπόρεσε να έχει καλή επιθετική λειτουργία και με προσωπικές ενέργειες είτε του Γκίκα, είτε του Αθηναίου διατήρησε μεν το προβάδισμα, αλλά έχασε τη διαφορά. Στο 26’ το σκορ ήταν 39-35, στο 28’ ο Πανιώνιος μείωσε στους δύο πόντους (42-40) και στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Μακ Κόλουμ μείωσε στον πόντο (47-46).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και στο 32’ ο Πανιώνιος προσπέρασε για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο (50-51). Στο 34’ ο Πανιώνιος ήταν μπροστά με 52-54, αλλά ο Άρης απάντησε και προηγήθηκε με 56-54 (36’).

Ο Βεζένκοφ στο 37’ εβαλε τους κίτρινους και πάλι μπροστά με 58-56, όμως από εκεί και πέρα ακολούθησε το… σόου του Ντούβνιακ, ο οποίος όπως και πέρσι τιμώρησε την άμυνα του Άρη. Ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε τους τελευταίους εννιά πόντους του Πανιωνίου, μεταξύ αυτών και το νικητήριο καλάθι 2,7’’ πριν το τέλος κάνοντας το 65-63. Λίγο νωρίτερα ο Αγγέλου είχε δώσει εντολή για φάουλ, αλλά δεν έγινε ποτέ και στα 43’’ ο Ντούβνιακ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Πανιώνιο (62-63). Ο Ασημακόπουλος στα 23’’ κέρδισε επιθετικό φάουλ μετά από άστοχο τρίποντο του Αθηναίου, είχε όμως 1/2 (και 2/6 συνολικά…) και ισοφάρισε (63-63).

Μετά το καλάθι του Ντούβνιακ στα 2,7’’ (63-65), ο Αγγέλου πήρε διπλό τάιμ άουτ, αλλά είτε σχεδίασε λάθος, είτε δεν εφαρμόστηκε αυτό που σχεδίασε με αποτέλεσμα τη μπάλα να την πάρει ο Αθηναίου και να κάνει ένα τρίποντο υπό πολύ άσχημες προϋποθέσεις, το οποίο δεν βρήκε στόχο…

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 29-20, 47-44, 63-65.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 3 (1), Χαντ 2, Πελεκάνος 4, Γκίκας 7 (1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 9, Βεζένκοφ 12 (2/2β., 2/3δπ., 2/6τρ., 6ρ., 3ασ.), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος, Αθηναίου 22 (5/7β., 7/13δπ., 1/3τρ., 3ρ., 3ασ.).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μακ Κόλουμ 12, Ντούβνιακ 20 (2/2β., 6/9δπ., 2/5τρ.), Κάρτερ 12 (1/2β., 1/7δπ., 3/5τρ., 6ρ.), Μίλμπουρν 10 (7ρ.), Αθανασούλας, Σκορδίλης 5, Καββαδάς, Λάνγκφορντ, Σίμτσακ 4, Κυρίτσης, Σαλούστρος 2.