«Σεφτέ» στις νίκες η Μονπελιέ, η Μπρεστ συνέχισε τις υψηλές πτήσεις

Mετά την ιστορική νίκη επί της Στουρμ Γκρατς στο Champions League, η Μπρεστ έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας στην έδρα της με 2-0 της Τουλούζ, ενώ στα άλλα δύο ματς της 5ης αγωνιστικής της Ligue 1 που έγιναν την ίδια ώρα, η Μονπελιέ έκανε την ανατροπή κόντρα στην Οσέρ και με το τελικό 3-2 πανηγύρισε το πρώτο εφετινό της «τρίποντο».

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση, Ανζέρ-Ναντ (1-1), με τους γηπεδούχους να παραμένουν η μοναδική ομάδα μετά από 5 αγωνιστικές που δεν έχει ακόμη «γευτεί» τη χαρά της νίκης.

Με τη ψυχολογία στα ύψη μετά την «παρθενική» της νίκη στην πρώτη της συμμετοχή σε ευρωπαϊκή διοργάνωση και δη στο Champions League, η Μπρεστ πέρασε και το εμπόδιο της Τουλούζ στο «Φρανσί Λε Μπλε» με 2-0, χάρις στο γκολ του Μάμα Μπαλντέ στο 21΄, του επιθετικού από τη Γουϊνέα Μπισάου για τον οποίο είχε ενδιαφερθεί πρόσφατα ο Παναθηναϊκός και του Φεβρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ως εκ τούτου η Μπρέστ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν (3-1), δείχνοντας ότι άφησε πίσω της το αρνητικό αποτέλεσμα με τους «πρωτευουσιάνους».

Η Ναντ επέκτεινε το αήττητο που έχει απέναντι στην Ανζέρ από το 2020 και με τη σημερινή ισοπαλία (1-1) μετρά πλέον 8 ματς χωρίς να έχει χάσει απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο (απολογισμός 5 ισοπαλίες και 3 νίκες).

Οι γηπεδούχοι παραμένουν η μοναδική από τις 18 ομάδες της Ligue 1 που δεν έχει ακόμη «γευτεί» τη χαρά της νίκης μετά από 5 αγωνιστικές (2 ισοπαλίες και 3 ήττες)

Προηγήθηκε η Οσέρ στην έδρα της Μονπελιέ με τον Τραορέ στο 18΄, ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω και με δύο γκολ του Ανταμς (65′, 75′) επικράτησαν με 3-2.

Η ομάδα του γαλλικού νότου προερχόταν από μία ακόμη κακή εμφάνιση την περασμένη εβδομάδα, όταν ηττήθηκε 3-0 στην έδρα της Ρεν, παρ’ όλα αυτά κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τρεις ήττες και μία ισοπαλία στα προηγούμενα τέσσερα ματς.