Σερβία – ΗΠΑ 84-110: «Βασιλιάς» Λεμπρόν, «πρίγκιπας» Ντουράντ! (video)

Οι Κέβιν Ντουράντ και Λεμπρόν Τζέιμς φρόντισαν να μετατρέψουν το «ντέρμπι» του Γ’ Ομίλου των Ολυμπιακών Αγώνων Μπάσκετ 2024 σε… προσωπική υπόθεση, οδηγώντας την Team USA στη νίκη απέναντι στη Σερβία με 110-84.

Ο Κέβιν Ντουράντ έμοιαζε να ήταν πιο… έτοιμος από ποτέ για το πρώτο ματς της Team USA στη διοργάνωσης, βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του για το ξέσπασμα της Αμερικής στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ήταν και εκείνος που έμελλε να διαγράψει τη μοίρα της αναμέτρησης! Πέτυχε 21 από τους 23 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και έχοντας αστοχήσει μόλις σ’ ένα σουτ (3/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές).

Τρομερό ματς και από τον Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος πρόσθεσε μία ακόμα πληθωρική εμφάνιση στο ενεργητικό του έχοντας 21 πόντους, 9 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο αλλά και 6 λάθη σε 26:52 λεπτά συμμετοχής. Η Team USA είχε άλλους τέσσερις παίκτες διψήφιους (Κάρι 11π., Έντουαρντς 11π., Χόλιντεϊ 15π., Μπούκερ 12π.) ενώ δεν σταμάτησε να ευστοχεί έξω από τα 6.75 μέτρα με 18/32 τρίποντα!