Πρόκριση για Γάνδη και Μπασακσεχίρ στα paly offs του Conference League

Η Γάνδη έγινε η πρώτη χρονικά ομάδα από τα play offs του Conference League που εξασφάλισε την πρόκριση στη League Phase.

H βελγική ομάδα, μετά το υπέρ της 1-0 στο Βελιγράδι, επικράτησε με 1-0 και εντός έδρας απόψε, για να προκριθεί με συνολικό σκορ 2-0 και ν΄ αφήσει εκτός τους Σέρβους. Το γκολ της Γάνδης πέτυχε ο Ματίας Ντελόρτζ στο 88ο λεπτό.

Και μετά τη Γάνδη, η Μπασακσεχίρ έγινε η 2η ομάδα που θα βρεθεί στις 36 συνολικά της League Phase. Στην Ιρλανδία, ο τουρκικός σύλλογος είχε συμβιβαστεί στη «λευκή» ισοπαλία, αλλά απόψε (28/8), πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Σεντ Πάτρικς Αθλέτικς και εξασφάλισε την πρόκριση. Ο Ομέρ Σαχινέρ άνοιξε το σκορ στο 64΄. Με δέκα παίκτες έμεινε η Σεντ Πάτρικς Αθλέτικς στο 81΄, όταν αντίκρυσε κόκκινη κάρτα ο Άαρον Μπόλγκερ και ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης αξιοποίησε την αριθμητική υπεροπλία της, με τον Ολιβιέ Κεμέν να διαμορφώνει (82΄) το τελικό σκορ.