Προσοχή, ο Αυτοκράτορας δαγκώνει!!!

Ο Άρης έκλεισε ονειρικά την κανονική διάρκεια του Γιούροκαπ! Κέρδισε εύκολα την Μπάνβιτ με σκορ 72-53 και πήρε την πρώτη θέση στον Δ’ όμιλο, γνωρίζοντας την αποθέωση από 5.000 οπαδούς στο κατάμεστο Παλέ!

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα, προηγήθηκαν γρήγορα με 7-0, όμως η Μπάνβιτ αντέδρασε με τον Ντομινίκ Τζόνσον, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες έδωσε προβάδισμα στους Τούρκους (7-8 στο 3’). Οι διαιτητές χρέωσαν με δεύτερο φάουλ τον Γουάιτ, ο Πρίφτης έκανε πολλές αλλαγές για να έχει φρέσκια την ομάδα του ρίχνοντας στο παρκέ και τον Φλιώνη και τον Δίπλαρο από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Άρης ήταν πίσω με 16-17.

Τα λάθη ήταν η αχίλλειος πτέρνα του Άρη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η άμυνα και η ενέργεια που έβγαλαν στο παρκέ οι παίκτες του Πρίφτη κάλυψαν αυτό το πρόβλημα. Ο Δίπλαρος πήρε χρόνο συμμετοχής αντί του (κακού στο α’) Γουότερς και τα πήγε περίφημα στο διάστημα που αγωνίστηκε, κυρίως αμυντικά. Η Μπάνβιτ προηγήθηκε με 21-23 (15’), αλλά δέχθηκε σερί 9-0 από τον Άρη, ο οποίος ξέφυγε με 30-23 (17’) και 33-25 λίγο αργότερα, όμως οι Τούρκοι με τον Φόρτσον μείωσαν σε 33-29 στο ημίχρονο.

Η Μπάνβιτ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, και με σερί 10-0 μετέτρεψε το 35-29 σε 35-39 (24’) αναγκάζοντας τον Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ. Οι κίτρινοι άλλαξαν συμπεριφορά, ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα και με τον Γουάιτ να βρίσκει ρυθμό ισορρόπησαν (39-39 στο 26’, 44-44 στο 27’) και στο τέλος της περιόδου με ξέσπασμα από Μακ Νιλ και Γουότερς ξέφυγαν με 51-46.

Οι κίτρινοι είχαν βρει ρυθμό και μέσα από την άμυνα επέβαλλαν το παιχνίδι τους. Ο Γουάιτ με φόλοου κάρφωμα στο 33’ έγραψε το 57-50 και ο ίδιος με ασίστ του Γουότερς έδωσε αέρα 9 πόντων στον Άρη (59-50 στο 35’)! Ο κίτρινος χείμαρρος πήρε παραμάζωμα την Μπάνβιτ, που δεν μπόρεσε να βρει στόχο μέχρι το 1.15 πριν το τέλος, όταν το σκορ ήταν ήδη 72-51!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-29, 51-46, 72-53.

ΑΡΗΣ: Δήμας, Πελεκάνος, Φλιώνης 2, Γουάιτ 12 (3/3δπ., 2/5τρ., 8ρ., 2ασ.), Γουότερς 6 (2/3τρ., 3ρ., 8ασ., 2κλ.), Δίπλαρος, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 12 (6/12δπ., 9ρ., 2κοψ.), Κοέν 10 (3/4β., 2/6δπ., 1/3τρ., 7ρ.), Μούρτος 5 (4ρ.), Σίμτσακ, Μακ Νιλ 20 (2/3β., 3/13δπ., 4/5τρ., 6ρ., 2ασ.).

ΜΠΑΝΒΙΤ: Ουλουσόι 2, Φόρτσον 8 (6ρ., 5ασ., 3κλ.), Τζόνσον 20 (2), Σλότερ 2, Γκετσίμ 4, Σίμονς, Βίντμαρ 6 (8ρ.), Μοερμάν 6 (2), Αλτούνμπεϊ, Γιλντιρίμ, Γιλμάζ, Καρμάικλ 5.