Πλήρωσε τα λάθη και την κούραση, στο 1-4 ο Άρης, νίκη για την Τσεντεβίτα (75-82)

Ο Άρης έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι κόντρα στην Τσεντεβίτα για τρία δεκάλεπτα με πολλά τρίποντα, αλλά στο τέλος η φιλοξενούμενη ομάδα αντέδρασε και πήρε τη νίκη μέσα στο Αλεξάνδρειο (75-82).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη παρουσίασε δύο αγωνιστικά πρόσωπα. Το καλό του πρώτου ημιχρόνου αλλά και το κάκιστο της τελευταίας περιόδου. Έφτασε να προηγηθεί και με διαφορά δέκα πόντων (66-56, 34′) στην τελευταία περίοδο αλλά κατάφερε να δεχθεί επιμέρους σκορ 4-22 και να χάσει το παιχνίδι. Κι έτσι έμεινε στη μία νίκη έπειτα από πέντε αγωνιστικές.

Στο 1-4 υποχωρεί η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, στο 4-1 «ανέβηκε» η Τσεντεβίτα.

Ο Άρης έπαθε ολικό… μπλακ-άουτ στην 4η περίοδο (14-28), με την Τσεντεβίτα να φεύγει με το διπλό από την Θεσαλονίκη (82-75). Φοβερή εμφάνιση από τον πολύπειρο Γιάκα Μπλάζιτς με 19 πόντους (6/6δ.)

Οι κιτρινόμαυροι (0-3 εντός και 1-1 εκτός έδρας) στηρίχθηκαν στους Ντε Τζούλιους, Τολιόπουλο, Νόλεϊ, ο ΝτιΜόι Χοτζ βοήθησε με τα περιφερειακά του σουτ, στα κρίσιμα τελευταία λεπτά όμως οι αποφάσεις ήταν κακές και οι Σλοβένοι πήραν δίκαια το ματς.

Για τον Άρη ξεχώρισε ο Βασίλης Τολιόπουλος που πέτυχε 17 πόντους, αλλά δεν στάθηκαν αρκετοί.

Μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα, ο Άρης ξεκίνησε να βρίσκει σιγά σιγά τον ρυθμό του, ωστόσο στην 1η περίοδο η Τσεντεβίτα φάνηκε να πατάει πιο καλά στα πόδια της και να είναι η ομάδα που ελέγχει τον ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούν διαφορά ενός μέχρι τρεις πόντους, όμως στο τέλος του δεκαλέπτου ο Άρης προηγήθηκε με 24-23.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετικό για τους γηπεδούχους. Τολιόπουλος και Νόλεϊ απέκτησαν εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και ο Άρης βρήκε την ευκαιρία όχι μόνο να προηγηθεί, αλλά να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με διψήφια διαφορά (48-37).

Η τρίτη περίοδος όμως δεν ήταν τόσο καλή. Η Τσεντεβίτα με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να καθηλώσει τους γηπεδούχους και έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους (56-54), όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το σθένος και αντέδρασαν με σερί 5-0, κλείνοντας τελικά την περίοδο προηγούμενοι με 7 (61-54).

Όμως αν και το μομέντουμ ήταν υπέρ των παικτών του Καστρίτη, στο τέταρτο δεκάλεπτο επήλθε ένα… μπλακ άουτ. Σε κρίσιμες στιγμές οι αποφάσεις των παικτών του Καστρίτη δεν ήταν οι πρέπουσες, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να εκμεταλλευτούν την επιθετική αδράνεια των κιτρινόμαυρων και να δραπετεύσουν τελικά με τη νίκη (75-82).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βικλίτσκι, Ομπρκνέζεβιτς, Χάτζιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-23, 48-37, 61-54, 75-82

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 4 (2/2 δίποντα), Νόλεϊ 15 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τολιόπουλος 17 (2/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντε Τζούλιους 10 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Χατζηδάκης 2, Λαζέφσκι 2, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βησσαρίου, Γούντμπερι 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρόμπερτς 8 (3/4 δίποντα), Χοτζ 12 (4/8 τρίποντα)

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Άντζιτς): Στούαρτ 15 (5/7 δίποντα, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ρόμπινσον 18 (6/12 δίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζόουνς 2 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ράντοβιτς 10 (1 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νίκολιτς 6 (0/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Γκλας, Μπλάζιτς 19 (6/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέρινγκερ 4, Γκέμπεν 6 (3/3 δίποντα), Πρέπελιτς, Ογκμπέιντε, Ντανέου 2