ΜΠΑΣΚΕΤ

Πλήρωσε λάθη, αστοχία και κακή διαιτησία, ήττα του Άρη από τη Βενέτσια (95-75)

Με τον κόσμο στο πλευρό ο Άρης παρατάχθηκε με απουσίες στην Ιταλία, αλλά δεν απέφυγε την ήττα (95-75).

Στο πρώτο ημίχρονο φορτώθηκε με πολλά φάουλ και στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακός… Άντεξε ουσιαστικά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές του δεύτερου με κορυφαίο τον Τολιόπουλο, αλλά χωρίς επιθετική ικανότητα. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν πολλά φάουλ με τη διαιτησία να είναι κακή.

Πρωταγωνιστικό ρόλο για τους κιτρινόμαυρους είχαν οι Λάντερς Νόλεϊ (14 πόντοι, 3/5 τρίποντα) και Λευτέρης Μαντζούκας (11 πόντοι, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ). Ο Βασίλης Τολιόπουλος πρόσθεσε 10 πόντους (2/8 τρίποντα) με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την πλευρά της Βενέτσια, ο Τζόρνταν Παρκς σημείωσε 17 πόντους (1/4 τρίποντα) με 7 ριμπάουντ, με τον Αμίρ Σιμς να ακολουθεί με 13 πόντους (1/3 τρίποντα). Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Betsson, Φιόντου Καμπενγκέλε, άγγιξε το double-double με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Άρης παρατάχθηκε χωρίς τους Νέιτ Λαζέφσκι (σε φάση ανάρρωσης από το χειρουργείο στους κοιλιακούς) και ΝτιΜόι Χοτζ (υποτροπή σε θλάση στον προσαγωγό).

Ο Άρης ηττήθηκε 75-95 από τη Βενέτσια στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του EuroCup και πρέπει να δει τα λάθη του.

Ο Άρης προηγήθηκε με 2-3, αλλά η Βενέτσια απάντησε με 6-2 και 13-8 στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Μαντζούκας με 6 πόντους μείωσε για τον Άρη σε 19-13 στο 7, αφού οι Ιταλοί ήταν αρκετά επιθετικοί. Η Βενέτσια ξέφυγε με 26-16 και το δεκάλεπτο έληξε με τον Άρη να αντιδράει όσο μπορεί με 30-22. Πολλοί οι πόντοι, καλός ο Τολιόπουλος.

Ο Άρης θέλησε να μειώσει, αλλά το σκορ ήταν 35-24 στο 12. Με τρίποντο του Νόλεϊ ο Άρης μείωσε σε 35-30 στο 14ο.  Το 37-33 έφερε ακόμη περισσότερα χαμόγελα στον Καστρίτη. Ο Άρης επέστρεψε με 39-37  στο 17ο λεπτό. Η ομάδα επέστρεψε και όλα πλέον ήταν ανοιχτά για το δεύτερο ημίχρονο.  Πολλά τα φάουλ σε βάρος του Άρη, που παλεύει όσο μπορεί 47-41, πρώτο ημίχρονο.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος μετράει 10 πόντους (2/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ στα πρώτα 20 λεπτά, οδηγώντας τους Θεσσαλονικείς στο σκοράρισμα.

Ο Άρης μπήκε δυνατά και μείωσε σε 47-46 στο 22… Η Βενέτσια απαντάει με ένα σερί και προηγήθηκε με 54-46. Το 59-46 έφερε ξανά πίσω τον Άρη που κόλλησε σε άμυνα και επίθεση. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό για τον Άρη. Το 69-57 έφερε λίγες ελπίδες στην αντίδραση του  Άρη που ήταν κακός…

Στην τέταρτη περίοδο θα κρίνονταν όλα. Η Βενέτσια προηγήθηκε με 72-57 και ο Άρης αναζητούσε με πολλές απουσίες ένα νέο θαύμα. Οι Ιταλοί με καλή ψυχολογία είχαν μεγάλη διαφορά και όλα ήταν δύσκολα με αυτή την απόδοση. Ο Άρης είχε δύο ευκαιρίες να βάλει ένα μικρό πρόβλημα στο μυαλό της Βενέτσια αλλά με χαμένη βολή και δύο κακές επιθέσεις η διαφορά επανήλθε στο +17 (79-62).Η Βενέτσια κλείδωσε τη νίκη και με τον Άρη να έχει πολλά λάθη και αστοχία έφτασε στην τελική επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σέμες, Χάλικο, Χάντζιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-22, 47-41, 69-57, 95-75

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Σπάχια): Παρκς 17 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σιμς 13 (1), Καμπενγκέλε 13 (9 ριμπάουντ), Τεσιτόρι 11, Λέβερ 2, Μάνφορντ 10 (2), Καζαρίν 1, Μορέτι 6 (1), Ένις 12 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιανελίτζε, Γουίτλ 10 (3/4 τρίποντα), Γουίλτζερ

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 9 (5 ριμπάουντ), Νόλεϊ 14 (4/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 10 (2/8 τρίποντα), Ντε Τζούλιους 11, Χατζηδάκης 2, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 4, Κλέι 1, Γούντμπερι 9 (2/5 τρίποντα), Ρόμπερτς 4, Μαντζούκας 11 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)

*Η επόμενη αγωνιστική: Στη 2η αγωνιστική του EuroCup, ο Άρης θα φιλοξενήσει την Τουρκ Τέλεκομ στο Αλεξάνδρειο (2/10, 20:00), ενώ η Βενέτσια θα τεθεί αντιμετώπη με την Τσεντεβίτα Ολίμπια στη Σλοβενία (1/10, 19:00).