Περιστέρι – Λαύριο 84-82: Ανατροπή και τρίτη νίκη για τους γηπεδούχους (video)

Το Περιστέρι εξαιρετικό Κάρμπερι (21 π.) κι απίθανο τελευταίο δεκάλεπτο (31-17) έφερε τούμπα το ματς κι επικράτησε του Λαυρίου με 84-80.

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0 στο 2′ με 2 καρφώματα του Πάτον, με το Λαύριο να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι μετά από σχεδόν 3 λεπτά, αλλά να απαντά με σερί 8-0 για το 4-8 στο 5′ με τον Ουάχαμπ (4 π.). Ο Μουράτος στο 7′ με τρίποντο έκανε το 8-13, με τον Έλληνα άσο (5 π.) στο 8′ να διαμορφώνει το 10-17. Ο Σλέιτερ στο 8′ έστειλε το Λαύριο για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (14-26), με τον Πάπας να κάνει το 18-26 στο δεκάλεπτο.

Ο Έλληνας ομογενής το έπιασε από εκεί που το άφησε και στο 12′ μείωσε ακόμα περισσότερο (23-28), με τον Αβδάλα με κάρφωμα στο 14′ να φέρνει το Περιστέρι στο -4 (26-30). Το Λαύριο κατάφερε στη συνέχεια να κρατήσει τη διαφορά σε μία τάξη των 4-6 πόντων, πριν ο Αβδάλας και πάλι στο 18′ με λέι απ μειώσει σε απόσταση βολής για το Περιστέρι (34-36). Ο Έντι στο 19′ ισοφάρισε σε 36-36, με τον Βον να γράφει το 40-42 του ημιχρόνου.

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου το Λαύριο άνοιξε και πάλι τη διαφορά και κατάφερε να φτάσει στο +8 (40-48) με 2/2 βολές του Μουράτου, με τον Έλληνα άσο να είναι ασταμάτητος και στο 25′ να πηγαίνει τους φιλοξενούμενους στο +11 (42-53). Το Περιστέρι δεν τα παράτησε και με τον Κάρμπερι να πετυχαίνει 5 σερί πόντους μείωσε σε 50-56 στο 27′, πριν ο Ζούγρης στο 28′ γράψει το 52-56. Το Λαύριο όμως πάτησε και πάλι το γκάζι και τέλος της περιόδου έφτασε και πάλι στο +12 (53-65) με τον Σλέιτερ να μετράει πλέον 11 πόντους.

Ο Γόντικας με την έναρξη της τέταρτης περιόδου πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +14 (53-67), με το Περιστέρι να κάνει την τελευταία του προσπάθεια να παραμείνει στο παιχνίδι και με τον Κάρμπερι (13 π.) να μειώνει σε 63-70 στο 34′. Ο Αμερικανός άσος βγήκε μπροστά και πήρε τους γηπεδούχους στην πλάτη του και με επιθετικό κρεσέντο στο 35′ με καλάθι και φάουλ έφερε το Περιστέρι σε απόσταση βολής (68-70), με την ομάδα του Λιμνιάτη να «τρέχει» επιμέρους 15-5 στο δεκάλεπτο. Ο Πάπας στο 36′ έβαλε τους γηπεδούχους μετά από πολύ ώρα μπροστά με 71-70, με τον Έλληνα ομογενή να διαμορφώνει το 74-72 με καλάθι και φάουλ στο 38′. Ο ασταμάτητος Κάρμπερι (18 π.) με τρίποντο έκανε το 77-73, με τον Βον στο 39΄ να μειώνει σε 77-75. Ο Έντι με νέο σουτ από την περιφέρεια πήγε το Περιστέρι στο +5 (80-75). Ο Σέρμαν στα 26″ έδωσε ανάσα στον Λαύριο με τρίποντο για το 80-77, με τον Πάπας με 2/2 βολές να κάνει το 84-80 στα 19″. Ο Σέρμαν στα 11″ έγραψε το 84-82, με τον Πάπας στα 8″ να αστοχεί σε 2 βολές, όπως και ο Σέρμαν στο τρίποντο για τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 40-42, 53-65, 84-80