«Περίπατος» (61-77) του Ολυμπιακού στην Καρδίτσα (video)

Συνέχεια στο αήττητο του στην Greek Basketball League/Α1 Ανδρών, έδωσε ο Ολυμπιακός, μετά το άνετο πέρασμα του από την Καρδίτσα, για την 3η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 77-61 της τοπικής ομάδας, γράφοντας το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην τρίτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η άμυνα αποτέλεσε και πάλι οδηγό για τον Ολυμπιακό, με τους Πειραιώτες να κρατούν κάτω από τους 15 πόντους την Καρδίτσα τόσο στην πρώτη, όσο και στη δεύτερη περίοδο. Την ίδια στιγμή ο Βεζένκοβ ήταν για ακόμη μία φορά «ζεστός» από την περιφέρεια, ο Μιλουτίνοβ κυρίαρχος κοντά στο καλάθι στην επιστροφή του στην ενεργό δράση και ο Λαρεντζάκης εξαιρετικός στο κομμάτι της δημιουργίας, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίρνει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +18 (28-46).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα στην άμυνα, με την Καρδίτσα να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία των «ερυθρόλευκων» και με επιμέρους σκορ 16-2 να μειώνει στους 6 πόντους (44-50 στο 24΄). Ωστόσο, με τον Πίτερς να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση επιθετικά, οι Πειραιώτες απάντησαν με 2-14, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 (46-62 στο 30΄). Ο σοβαρός Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους στον… επίλογο του αγώνα, φτάνοντας άνετα στο τελικό 77-61.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Σάσα Βεζένκοβ με 20 πόντους, ενώ 12 πόντους με 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ τελείωσε τον αγώνα ο Νίκολα Μιλουτίνοβ. Ο Άλεκ Πίτερς και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης συμπλήρωσαν τους «διψήφιους» των Πειραιωτών, σημειώνοντας από 11 πόντους. Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Ματ Λούις και Νέιτ Ουότσον με 17 και 16 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-46, 46-62, 61-77
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινάκης, Τσάνταλη, Σκαλτσής

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Χολ 4, Γουάτσον 16, Λιούις 17 (5), Κασελάκης 4 (1), Άλεν, Χόρχλερ 9 (1), Πλώτας, Καπετάκης, Δίπλαρος 3, Χατζής, Καμπερίδης, Χρηστίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Φαλ 2, Βεζένκοβ 20 (1), Παπανικολάου 6, Ντόρσεϊ, Ράιτ 6, Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Λαρεντζάκης 11 (2), Βιλντόσα 6 (2), Σπάρταλης, Πίτερς 11 (2), Μιλουτίνοβ 12.