Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 84-66: Το 1-0 με… σβηστές τις μηχανές (video)

Ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στον ΠΑΟΚ στο πρώτο ματς των play off. Έκανε στο… ρελαντί το 1-0 και έφτασε φυσικά στο «ματς μπολ» της πρόκρισης στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Πλέον του αρκεί και μία ακόμα νίκη το ερχόμενο Σάββατο (18/5, 20:00) στην Πυλαία για να «σκουπίσει» τον ΠΑΟΚ και να προετοιμαστεί αμέριμνος για το Final Four της Euroleague την επόμενη εβδομάδα στο Βερολίνο.

Ο Εργκίν Αταμάν είχε και πάλι την ευκαιρία να δοκιμάσει πολλά σχήματα, να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και να μην… προβληματιστεί ιδιαίτερα από τις απουσίες των Σλούκα, Ερνανγκόμεθ και Ναν οι οποίοι έμειναν εκτός αγώνα. Μάλιστα είδε τέσσερις παίκτες να είναι «διψήφιοι» και να μοιράζεται το παιχνίδι σε όλους όσους «πάτησαν» το πόδι τους στο παρκέ.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Μάριους Γκριγκόνις και Ντίνος Μήτογλου, οι οποίοι διέπρεψαν από την περιφέρεια και τελείωσαν τον αγώνα σημειώνοντας από 15 πόντους. Στους 14 σταμάτησε ο Ματίας Λεσόρ, ενώ 10 πόντοι και 6 ασίστ ήταν ο απολογισμός του Τζέριαν Γκραντ. Με 3 μπλοκ και 9 πόντους τελείωσε την αναμέτρηση ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Από τον ΠΑΟΚ, που παρατάχθηκε με 10 παίκτες (ο Στάθης Σχίζας είναι τραυματίας και ο Μαρκίς Τάουνς είναι εκτός εξάδας ξένων), πάλευε μόνος του ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ, τελειώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, αλλά και 5 λάθη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, έχοντας αντέξει στο ξέσπασμα του Πόρτερ στη δεύτερη περίοδο, όταν σημείωσε τους 14 από τους 19 πόντους του ΠΑΟΚ σε αυτό το διάστημα και έγραψε το 46-37 του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, δίνοντας ρεσιτάλ από τα 6,75 και με προσήλωση στην άμυνα απάντησε με επιμέρους σκορ 20-13, διαμορφώνοντας το +16 στο 30΄ (66-50). Με τον Λεσόρ να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος κοντά στο καλάθι και να την παραδίδει και πάλι στον Μήτογλου, ο οποίος είχε βρει ρυθμό από τα 6,75, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +21 (71-50) στο 33΄ και τα πάντα τελείωσαν…

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-37, 66-50, 84-66

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Χριστινάκης, Τεφτίκης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα 6 (2), Μπαλτσερόφσκι 2, Γκραντ 10 (1), Γκριγκόνις 15 (2), Μήτογλου 15 (4), Καλαϊτζάκης 6 (2), Μωραΐτης, Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου 7 (1), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο 9.

ΠΑΟΚ (Στάθης Νεραντζάκης): ΜακΝις 10, Φρίντρικσον 2, Μιχάλακ 7 (2), Άλστον 14 (2), Πόρτερ Τζούνιορ 26 (4), Τσιακμάς 3 (1), Τσαΐρέλης 4, Μαργαρίτης, Γουίλιαμς.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-37, 66-50, 84-66.

• Game 1Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 84-66
  • Game 2: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός (18/5, 20:00)
  • Game 3: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ (αν χρειαστεί)