Ο Νεϊμάρ «καθάρισε» το Μεξικό (videos)

Την δεύτερη της νίκη σε ισάριθμα ματς στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών πέτυχε η Βραζιλία που επικράτησε 2-0 του Μεξικού στο πλαίσιο του Α΄ομίλου της διοργάνωσης. Όπως και στο παιχνίδι με την Ιαπωνία, ο Νεϊμάρ έκανε την διαφορά για την «σελεσάο».

Ο άσος της Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στην Φορταλέζα μόλις στο όγδοο λεπτό με υπέροχο τρόπο. Μετά από χλιαρή απομάκρυνση σε σέντρα του Ντάνι Αλβες ο Νεϊμάρ έπιασε με το αριστερό ένα εκπληκτικό εναέριο βολέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Όπως και στον αγώνα με την Ιαπωνία, το δεύτερο τέρμα των Βραζιλιάνων σημείωσε ο Ζο και πάλι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο επιθετικός της Ατλέτικο Μινέιρο σημείωσε το 2-0 αφού πρώτα ο Νεϊμάρ απέφυγε δύο αντίπαλους και του έδωσε την ασίστ. Πλέον η Βραζιλία έχει έξι βαθμούς ενώ το Μεξικό κανένα.