Ο Μαγκουάιρ έδωσε «παράταση» στον Τεν Χαγκ

Το μεγάλο ματς του δεύτερου «μενού» της 2ης αγωνιστικής δεν ανέδειξε νικητή, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να «σώζει την παρτίδα» στο 90’+1 με τον Μαγκουάιρ στο «τρελό» ματς με την Πόρτο (3-3), ενώ αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 82′ (αποβολή Μπρούνο Φερνάντες).

Προς στιγμή οι «δράκοι» βρέθηκαν μπροστά σε μία τεράστια ανατροπή, καθώς από το 0-2 στο 20′ έφεραν τα πάνω κάτω και προηγήθηκαν 3-2. Στο φινάλε, όμως, ο Μαγκουάιρ είπε την τελευταία λέξη, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς νίκη στιο ξεκίνημα της διοργάνωσης.

Το γκολ του έμπειρου αμυντικού ίσως και να αποβεί «σωτήριο» για τον Τεν Χαγκ, ο οποίος βρίσκεται με την «πλάτη στον τοίχο» εδώ και μερικές ημέρες, μετά τη βαριά ήττα από την Τότεναμ (3-0) στο «Ολντ Τράφορντ».

Στο γήπεδο όπου θα διεξαχθεί ο εφετινός τελικός του Europa League, το Σαν Μαμές, η Αθλέτικ Μπιλμπάο, πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με 2-0 επί της Αλκμααρ «εξαργυρώνοντας» το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο που έκανε. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πίεσε πολύ στην επανάληψη και δικαιώθηκε με τα γκολ των Ινάκι Γουίλιαμς και Σανσέτ στο τελευταίο 20λεπτο.

Σε εξαιρετική κατάσταση η Λιόν πέρασε και από την Γλασκώβη με το εμφατικό 4-1 επί της Ρέιντζερς, «ζευγαρώνοντας» τις νίκες της μετά από εκείνη της πρεμιέρας απέναντι στον Ολυμπιακό (2-0). Απόλυτος πρωταγωνιστής των «Λιονέ» ήταν ο Φοφανά με δύο ασίστ και δύο γκολ (είχε σκοράρει πρόσφατα και στο πρωτάθλημα εναντίον της Τουλούζ), ενώ ο Λακαζέτ με τα δύο τέρματα που σημείωσε άνοιξε λογαριασμό στην εφετινή σεζόν.