Νίκη της Τουρκ επί της Μπούντουτσνοστ πριν το ματς με τον Άρη

Διά πυρός και σιδήρου ήρθε η πρώτη νίκη της Τουρκ Τέλεκομ στο εφετινό EuroCup, με 79-77 επί της Μπούντουτσνοστ στο Spor Salonu της Άγκυρας, λίγες μέρες πριν η τουρκική ομάδα αντιμετωπίσει τον Άρη.

H φιναλίστ της περυσινής διοργάνωσης και προσεχής αντίπαλος του Άρη, προηγήθηκε δύο φορές με +15 στο α’ ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με buzzer τρίποντο του ΜακΚίνλεϊ Ράιτ (50-38).

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπούντουτσνοστ έριξε τη διαφορά και στο τέταρτο μετέτρεψε το 78-69 σε 79-77, με περίπου 120” στο ρολόι.

Τα άστοχα δίποντα των Ταϊρόν Γουάλας και Στίβεν Ίνοκ έδωσαν ελπίδα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άγγιξαν την ισοφάριση σε “νεκρό” χρόνο, όμως, ο Ράιτ ήταν άστοχος.

Τζέιλεν Άνταμς (18π.), Τζέιμς Πάλμερ (16π.), Στίβεν Ίνοκ (14π.-12ρ.) και Ταϊρόν Γουάλας (14π.-5ρ.-6ασ.), διακρίθηκαν για την Τουρκ Τέλεκομ.

Μπράντον Πολ (19π.), ΜακΚίνλεϊ Ράιτ (14π.-4ασ.), Αλέκσα Ίλιτς (8ρ.), Γιοάν Μακουντού (7ρ.) και ΤζαΚόρεϊ Γουίλιαμς (6ρ.-4ασ.), προσπάθησαν περισσότερο για την Μπούντουτσνοστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 50-38, 69-58, 79-77