Νίκες με ανατροπή σε ματς – θρίλερ για Σίτι και Άρσεναλ!

Απίθανες «μάχες», φοβερά παιχνίδια, δυο φιλοξενούμενοι σε «Έμιρεϊτς» και «Etihad» που ήταν ικανοί να κάνουν μεγάλη ζημιά σε Πεπ και Αρτέτα, αλλά τελικά οι Σίτι και Άρσεναλ πήραν όλους τους βαθμούς με ανατροπή!

Οι «πολίτες» είχαν τύχη, Έντερσον και Κόβασιτς για να φτάσουν στο 3-2 απέναντι στην τρομερά θαρραλέα Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα, ενώ, οι «κανονιέρηδες» έπρεπε να γίνουν κυνικοί κόντρα στη Σαουθάμπτον που στο δεύτερο ημίχρονο διεκδίκησε στα ίσα το παιχνίδι στην αγγλική πρωτεύουσα.

Πάρτι για την Μπρέντφορντ στο Gtech Community Stadium με το 5-3 της Μπρέντφορντ επί της Γουλβς, με μόχθο η Λέστερ το 1-0 επί της Μπόρνμουθ, η Γουέστ Χαμ των χιλίων προβλημάτων τη φετινή σεζόν ξέσπασε με το 4-1 επί της Ίπσουιτς.

Στο Etihad οι ταχύτητες που έπιανε ο Τραορέ και οι εκπληκτικές επιθέσεις των παικτών του Μάρκο Σίλβα προκάλεσαν έντονη ανησυχία στη Σίτι. Μάλιστα, το σύνολο του Πεπ είδε τον Περέιρα με προβολή από… αλήτικη ασίστ του Ραούλ Χιμένες με τακουνιά, να κάνει το 1-0 στο 26ο λεπτό. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πολίτες» ήταν ο Κόβασιτς που με δυο φοβερά σουτ με το δεξί στο 32’ και το 47’ έκανε την ανατροπή.

Η Φούλαμ δεν ησύχασε, κυνηγούσε το παιχνίδι, ο Τραορέ νικούσε τον Γουόκερ στην προσωπική τους κόντρα στα σπριντ, αλλά ο Ντοκού με τον «κεραυνό» που εξαπέλυσε στο 82’ έγραψε το 3-1 για να επέλθει ηρεμία. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με υπέροχο τρόπο ο Μουνίθ στο 88’.

Η Άρσεναλ σοκαρίστηκε από το γκολ του Άρτσερ στο 55ο λεπτό και η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ξεκίνησε μια προσπάθεια κατά την οποία έπρεπε σε κάτι περισσότερο από 30’ να γυρίσει τούμπα την κατάσταση. Και τα κατάφερε με τον Χάβερτς να σκοράρει με δυνατό αριστερό σουτ, τον Σάκα να φτιάχνει στο 68’ το γκολ του Μαρτινέλι με την ασίστ στο δεύτερο δοκάρι και τον Άγγλο να χρίζεται σκόρερ στο 88’ με μονοκόματο δεξί τελείωμα για το 3-1.

Η Μπρέντφορντ αυτή τη φορά πέτυχε γκολ… μετά το πρώτο λεπτό του ματς, αφού άνοιξε το σκορ απέναντι στη Γουλβς με κεφαλιά του Κόλινς στα 76 δευτερόλεπτα. Σε ένα από τα πιο διασκεδαστικά παιχνίδια της φετινής Premier League, οι «bees» επιβλήθηκαν 5-3 των «λύκων», παρά το γεγονός πως η ομάδα του Ο’Νιλ αντέδρασε στο 4ο λεπτό για το προσωρινό 1-1.

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, οι παίκτες του Τόμας Φρανκ έφτασαν μέχρι και το 4-2, έχοντας κρατήσει και κάτι για το φινάλε. Πέμπτο γκολ στο 90’ η Μπρέντφορντ, τρίτο η Γουλβς στις καθυστερήσεις, ένα ματς με 8 γκολ που γέμισε το Σαββατιάτικο απόγευμα όλων στο Gtech Community Stadium.

Η Γουέστ Χαμ των πολλών προβλημάτων στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν ξέσπασε απέναντι στην Ίπσουιτς. Αν και αρχικά όλοι θα σκέφτηκαν πως πρόκειται για… κακόγουστο αστείο, από τη στιγμή που παρά το γκολ του Αντόνιο στο 1ο λεπτό ήρθε άμεση απάντηση με ωραίο σουτ του Ντέλαπ στο 6ο λεπτό από τα όρια της περιοχής, όλα πήραν το δρόμο τους για τα «σφυριά». Η υπεροχή έναντι της ομάδας του ΜακΚένα οδήγησε στο 4-1, με τα τέρματα των Κούντους, Μπόουεν και Πακετά.

Το εκπληκτικό γκολ του Μπουονανότε στο 16ο λεπτό με ατομική ενέργεια, διαγώνια διείσδυση στην περιοχή και δυνατό σουτ, έκρινε το Λέστερ – Μπόρνμουθ για το 1-0 των «αλεπούδων».