Μπάσκετ Νεανίδων: Ήττα του Άρη από τον Παναθλητικό

Η ομάδα Μπάσκετ Νεανίδων του Άρη ηττήθηκε από τον Παναθλητικό με 50-85, στο Nick Galis Hall, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Σύμφωνα με την ενημέρωση του κιτρινόμαυρου συλλόγου:

“Ο Παναθλητικός ξεκίνησε πιο δυνατά με 0-5, αλλά ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 4-7. Οι φιλοξενούμενοι και πάλι πήραν διαφορά αλλά ο ΑΡΗΣ με πέντε γρήγορους πόντους έκανε το 12-15.  Περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου οι «κιτρινόμαυρες» έβαλαν τρίποντο και ισοφάρισαν σε 15-15, ωστόσο ο Παναθλητικός «έκλεισε» την περίοδο μπροστά με 15-19.

Μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια, ο Παναθλητικός αύξησε στροφές και έκανε το 19-31 και το 23-39.

Χωρίς να αλλάξει κάτι στην εικόνα του αγώνα, ο Παναθλητικός οδηγήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά με 36-61.

Στην τελευταία περίοδο η Μπαλτζή τραυματίστηκε και αποχώρησε. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να πιέσει, ωστόσο δέχτηκε την ήττα με 50-85.

Δεκάλεπτα: 15-19, 23-39, 36-61, 50-85″.