Με… κρύο, ανάβουν οι «μηχανές» του Άρη! (videos)

To κυριακάτικο παιχνίδι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» Άρης-Λεβαδειακός (2-1), έγινε μέσα σε αντίξοες καιρικές συνθήκες. Το κρύο ήταν πολύ έντονο… Έπεφταν μύτες. Ωστόσο, μάλλον ο κόσμος δεν ένιωθε και πολύ από την παγωνιά που επικρατούσε, λόγω της έντασης και της εξέλιξης του αγώνα.

Το PRESSARIS θυμάται αγώνες που έγιναν μέσα στο κρύο, τα τελευταία χρόνια στο Χαριλάου, στα οποία απέδειξε ότι ο Άρης τα καταφέρνει θαυμάσια, και τους παραθέτει.

Άρης – Αιγάλεω 3-1 (20 Ιανουαρίου 2007)

Το κρύο ήταν υπερβολικό στο «Κλεάνθης Βικελίδης», μόλις 2 βαθμοί Κελσίου, όμως ο κόσμος –περίπου 15.000- έσπευσε να συμπαρασταθεί τους παίκτες του Κίκε Ερνάντεθ κι αυτοί το ανταπέδωσαν. Ο Κόκε άνοιξε στο όγδοο λεπτό το σκορ μετά από εξαιρετικό 1-2 με τον Βανγκέλι και άψογο πλασέ. Το 2-0 έκανε ο Νάτσο Γκαρσία στο 43’ μετά τη κεφαλιά πάσα του Αβραάμ Παπαδόπουλου και το 3-0 πέτυχε με εκπληκτικό βολέ στην κίνηση ο Πάουλο Κόστα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Τσάτσος με σουτ έξω από την περιοχή.

Άρης – Ξάνθη 1-0 (4 Φεβρουαρίου 2007)

Ο Άρης ήθελε πάση θυσία νίκη, ώστε να ξεφύγει από την Ξάνθη στο βαθμολογικό πίνακα και να αρχίσει να κλειδώνει την είσοδό του στην πεντάδα. Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό, όμως ο Άρης κατάφερε να σκοράρει στο παγωμένο Χαριλάου, με το μοναδικό γκολ του Θέμη Κουλουχέρη με την κίτρινη φανέλα. Περίπου 17.000 κόσμος ζεστάθηκε απότομα, τη στιγμή που το θερμόμετρο άγγιζε τους 3 βαθμούς. Πάντως στο τελευταίο λεπτό λίγο έλειψε το έμφραγμα, με το σουτ του Άντζα και την απίθανη επέμβαση του Χαλκιά.

Άρης – Αστέρας Τρίπολης 2-0 (17 Φεβρουαρίου 2008)

Παγωνιά επικρατούσε στη Θεσσαλονίκη και ο Άρης προερχόμενος από βαριά ήττα στην Τούμπα ήθελε να επιστρέψει στις νίκες. Αψηφώντας τον παγετό και την ταλαιπωρία του κόσμου, ο Τάσος Κάκος καθυστέρησε σχεδόν πενήντα λεπτά την έναρξη της αναμέτρησης, διότι τα έβαλε με τους οπαδούς του Άρη, οι οποίοι κρέμασαν πανό διαμαρτυρίας, εναντίον του διαιτητή Σταυρίδη, ο οποίος είχε… σφαγιάσει τον Άρη στην Τούμπα. Ο Άρης πάντως δεν το πλήρωσε και κέρδισε 2-0 με κεφαλιά του Κόκε στο 9’ και το ομορφότερο τέρμα εκείνης της σεζόν, από τον Μάρκο Αουρέλιο με σουτ στην κίνηση. Να σημειωθεί ότι στο 26 ο Άρης είχε μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολή του Νεμπεγλέρα.

Άρης – Πανιώνιος 1-0 (7 Φεβρουαρίου 2009)

Ένα εκπληκτικό φάουλ του Κόκε στο 15’ και η ασταθής απόκρουση του Κρέσιτς, έδωσαν την ευκαιρία στον Σανέλ Γιάχιτς να δώσει τη νίκη στον Άρη, μέσα σε πολύ κρύο στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Άρης – Παναθηναϊκός 0-0 (24 Ιανουαρίου 2010)

Ο Άρης του Κούπερ υποδεχόταν τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, σε ένα Χαριλάου που «κόχλαζε» από 22.000 κόσμο, παρά τους μόλις 2 βαθμούς Κελσίου και τον υπερβολικό αέρα που επικρατούσε στη Θεσσαλονίκη. Τελικά οι «κίτρινοι» παραχώρησαν… λευκή ισοπαλία με τον Σπάθα να αρνείται καταφανέστατο πέναλτι στον Χαβίτο από τον Ζιλμπέρτο και τον Τζόρβα να κάνει την απόκρουση της… δεκαετίας στο σουτ του Τζόνσον, έπειτα από το δοκάρι του Κάμπορα στο 69’.

Άρης – Καβάλα 1-0 (5 Ιανουαρίου 2011)

Ένα γκολ του Ρουίζ στο δεύτερο λεπτό μόλις, ήταν αρκετό για να μπει ο Άρης με το δεξί στη νέα χρονιά, με τον κόσμο στις κερκίδες να μην ξεπερνάει τους 14.000, λόγο του υπερβολικού κρύου που επικρατούσε.

Άρης-Ρόζενμποργκ 2-0 (16 Δεκεμβρίου 2011)

Ο Άρης καμάρωσε για την κορυφαία στιγμή της ευρωπαϊκής ιστορίας του. Με τη νίκη επί της Ρόζενμποργκ (2-0) σφράγισε το εισιτήριο για τους “32” του Europa League, αφήνοντας οριστικά εκτός την κάτοχο του τροπαίου Ατλέτικο, αναγκάζοντας ακόμη και τον Έκτορ Κούπερ να δηλώσει: “Είναι δύσκολο και για μένα που είμαι προπονητής να καταλάβω τι έχουμε καταφέρει”. Σκόρερ τότε οι Τσέζαρεκ, Φατί. Η θερμοκρασία ήταν κάτω από το μηδέν… Μόνο που οι κερκίδες του Κλεάνθης Βικελίδης έσταζαν… λάβα.