Με άμυνα-γρανίτη και ηγέτες Μπάνκστον-Τολιόπουλο ο Άρης υπέταξε την ΑΕΚ (75-64)!

Για μια ακόμη νίκη με αντίπαλο την ΑΕΚ και 5.000 φιλάθλους παρατάχθηκε ο Αρης. Η νίκη (75-64) ήρθε με τρομερή άμυνα και τον Μπάνκστον να είναι το κλειδί. Οσο για τον Τολιόπουλο, ο γνωστός πρώτος σκόρερ και επιθετικός ηγέτης του Αρη!

Καθαρή νίκη για τον Άρη, που ανέβηκε στο 3-1, με την ΑΕΚ να απογοητεύει ξανά με τα σκαμπανεβάσματά της και να πέφτει στο 1-3.

Με ισορροπία στο ματς το σκορ ήταν ισόπαλο με 3-3 στο 4ο λεπτό. Με τρίποντο του Τολιόπουλου ο Αρης προηγήθηκε με 7-4 στο 6ο. Ένα σερί 5-0 έφερε προβάδισμα 9 πόντων με 114-5 για τον Αρη. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 22-15.

Ο Αρης στο 14ο λεπτό προηγήθηκε με 24-15 στο 14ο λεπτό.  Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 24-20 στο 16ο λεπτό. Μόλις 2 πόντοι για τον Αρη σε 6 λεπτά. Η αντίδραση ήρθε στο 17ο λεπτό και ο Αρης προηγήθηκε με 28-20. Ο Αρης πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 31-24 και καλή άμυνα.

Με τον Γκάλινατ να μπαίνει φουριόζος ο Αρης προηγήθηκε με 37-26 στο 22ο λεπτό. Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε στο 24ο λεπτό σε 37-30. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά, αλλά ο Αρης είχε πάντα το προβάδισμα νε τον Χάρελ να κάνει το 42-34 στο 26ο λεπτό. Ο Αρης πήγε στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα σεβαστό προβάδισμα, 52-44.

Ο Αρης ήθελε μέσω της άμυνάς του να κλειδώσει την υπόθεση νίκη στο 4ο δεκάλεπτο και με τον κόσμο να «βγάζει τη φωνή» του! Μάλιστα, προηγήθηκε με 54-44 στο 32ο λεπτό. Η ΑΕΚ μείωσε σε 54-48, αλλά ο Αρης κρατούσε το σημαντικό προβάδισμα. Το 60-48 με το κάρφωμα του Μπάνκστον έκανε τον Αρη απόλυτο φαβορί για τη νίκη στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Αρης έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με τον κόσμο να δίνει ώθηση στους παίκτες!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Τσιμπούρης, Ζακεστίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 31-24, 52-44, 75-64

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 4 (0/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Καρ 9 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 2, Γκάλινατ 11 (4/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 3 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 19 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/9 βολές, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης 5 (5/6 βολές), Χάρελ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπάνκστον 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Πλάθα): Ραντλ 1 (0/6 σουτ, 3 ασίστ), Φλιώνης 7 (2), Χατζηδάκης 1 (1/6 βολές), ΜάκΛεμορ 8 (2/10 σουτ, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 6 (1/5 σουτ, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Τίλμαν 10 (4/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χολ 5 (1), Καράμπελας, Νετζήπογλου 8 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Ματαλιωτάκης 1, ΜακΡέι 17 (6/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)