Λύγισε απέναντι στην ισχυρή Γαλλία η Εθνική Νέων Ανδρών (video)

Πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει την πρωταθλήτρια Γαλλία η Εθνική U20 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που γίνεται στην Γκντίνια. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 68-62 και πλέον θα τερματίσει τρίτη αν η οικοδέσποινα Πολωνία κερδίσει και τέταρτη αν χάσει απέναντι στη Σερβία στο άλλο ματς του ομίλου που θα αρχίσει στις 19:00.

Εν συνεχεία, μετά το ρεπό της Τρίτης, η ελληνική ομάδα θα παίξει για τους «16» σε νοκ άουτ ματς με μία εκ των Ισραήλ, Γερμανίας, Ιταλίας ή Τσεχίας από τον δεύτερο όμιλο.

Ο Βαγγέλης Ζούγρης ξεχώρισε από την γαλανόλευκη με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες, προτού αποβληθεί με ένα ανύπαρκτο φάουλ που συνοδεύτηκε και με τεχνική ποινή, στη φάση που έκρινε το παιχνίδι. Πολύ καλός και ο Γιάννης Καρακώστας με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ από 10 πόντους είχαν οι Σαμοντούροβ και Χιτικούδης.

Η εκκίνηση ήταν εφιαλτική για την ελληνική ομάδα, που βρέθηκε στο πεντάλεπτο στο -14 (4-18). Γρήγορα, ωστόσο, οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου αντέδρασαν και πλησίασαν στο καλάθι, 22-24, έξι λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι Γάλλοι αποσπάστηκαν και πάλι (33-40), όμως με τρίποντο του Κωνσταντινίδη η Εθνική ομάδα ισοφάρισε, 42-42, στα μισά της τρίτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με 50-53. Με τον ασταμάτητο Πεντά οι «τρικολόρ» έφτασαν ξανά στο +6 (52-58) έξι λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι Έλληνες διεθνείς το πάλεψαν ως το τέλος, πλησιάζοντας στο 1:02 στο 62-64 με καλάθι του Καπετάκη. Ωστόσο το καθαρό επιθετικό φάουλ στον Ζούγρη μετατράπηκε σε αμυντικό και ο σέντερ του Περιστερίου τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, με τους Γάλλους να αποσπώνται με +5 (62-67) και να κερδίζουν.

Δεκάλεπτα: 17-24, 33-40, 50-53, 62-68